Stres zabiják: Nadprodukce stresového hormonu může leguány zabít

Studie galapážských leguánů zabývající se působením stresového hormonu kortikosteronu na zdraví a délku života těchto zvířat odhalila, že kortikosteron může pro leguány za určitých okolností znamenat i smrt.

26.12.2016 - Zuzana Teličková



V krizových situacích je hormon kortikosteron nepostradatelný. Řídí životně důležitou reakci „bojuj nebo uteč“ a při nedostatku potravy, který nastává například při pravidelně se opakujícím klimatickém jevu El Niño, reguluje výdej energie. Pokud ale organismus nedokáže produkci tohoto hormonu včas zastavit, dojde ke spotřebování proteinových zásob, jež měly leguánům zajistit energii nutnou k přežití. Takto oslabená zvířata nedokážou čelit nedostatku potravy a umírají hlady. Hormon, který jim za normálních okolností život zachraňuje, je o něj připraví.

Objev učinil americký biolog Michael Romer z Tuftsovy univerzity v Bostonu, když sledoval 98 leguánů mořských několik týdnů před vypuknutím jevu El Niño a v jeho průběhu. Leguáni reagovali na El Niño dvěma způsoby – buď v určité chvíli zastavili produkci kortikosteronu a krizi přežili (75 jedinců), nebo v tvorbě stresového hormonu pokračovali, takže jeho hladina v krvi příliš stoupla, a oslabení leguáni zemřeli (23 jedinců).

Zatím není jasné, jaký mechanismus má na svědomí tuto rozdílnou reakci a jak hospodaří se stresovými hormony jiné živočišné druhy. Jisté je, že současnou ropnou katastrofu v Mexickém zálivu přežijí jen ta zvířata, která dokáží produkci kortikosteronu správně regulovat.

  • Zdroj textu

    Příroda 7-8/2010

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci