Stopová DNA odhalila dávný rituál s halucinogenními rostlinami na mayském hřišti
Půda na dávném hřišti v mayském městě Yaxnohcah obsahovala DNA čtyř druhů rostlin, které zřejmě sehrály roli obětiny při jeho stavbě před 2 000 lety.
Archeologové si během vykopávek v dávném mayském městě Yaxnohcah, jehož pozůstatky se nacházejí na mexickém poloostrově Yucatan, všimli tmavé skvrny v půdě, v prostoru mayského hřiště na ceremoniální míčovou hru tlachtli, Mayi nazývanou pok-a-tok. Odebrali z ní vzorky, ve kterých zjišťovali přítomnost DNA. Z následné analýzy vzešel pozoruhodný objev.
David Lentz z americké Univerzity v Cincinnati a jeho spolupracovníci použili pro transport vzorků z Mexika do univerzitní laboratoře důmyslnou metodu pro uchování původní DNA. Součástí postup byla aplikace roztoku zvaného RNAlater, který potlačuje růst bakterií. Mikroorganismy by totiž mohly většinu dávné DNA zkonzumovat.
Analýzy ukázaly, že tmavá skvrna objevená na hřišti, jejíž stáří je asi 2 000 let, vlastně představuje zbytky čtyř různých rostlin, které Mayové využívali při náboženských rituálech či k medicínským účelům. V přibližně pěti gramech půdy, kterou odebrali, bylo přes 100 tisíc sekvencí DNA, z nichž 15 patřilo rostlinám. Výsledky výzkumu nedávno uveřejnil odborný časopis PLOS One.
Sopy mayského rituálu
Šlo o papriku (rod Capsicum), dřeviny Hampea trilobata z příbuzenstva bavlníků (čeleď slézovité) a Oxandra lanceolata z čeledi láhevníkovitých a turbinku (Turbina corymbosa nebo též Ipomoea corymbosa) z čeledi svlačcovitých. Vědce zaujala především turbinka, kterou Mayové znali jako xtabentun, obsahující velmi účinnou psychoaktivní látku ergin (d-lysergamid), blízce podobnou LSD.
Vědci se domnívají, že narazili na pozůstatky rituálu, který kdysi Mayové praktikovali zhruba kolem roku 80 našeho letopočtu, během stavby dotyčného hřiště. Svazek rostlin mohl být obětinou pro božstva, která měla zajistit jejich přízeň při zásazích do krajiny, k nimž muselo při stavbě hřiště dojít.