Stavitelské puzzle: V katedrále Notre Dame v Tournai se pojí tři stavební styly
Jen málokterá architektonická památka se může pochlubit stylovou rozmanitostí, nad níž nepřestáváme žasnout po dlouhá staletí. Katedrála Notre Dame v belgickém Tournai však k takovým bezesporu patří
Budování jednoho z nejznámějších belgických svatostánků začalo ve Valonském regionu v provincii Hainaut již někdy v první třetině 12. století poté, co rozsáhlý požár zničil místní biskupství. Úchvatná sakrální stavba leží v srdci starého města, při levém břehu řeky Escaut (česky Šelda). Mimochodem – samotné Tournai, nacházející se asi deset kilometrů od francouzských hranic, má velmi dlouhou tradici: již v 1. století představovalo (tehdy ještě jako Turnacum) významné administrativní a vojenské centrum Římské říše.
Románská i gotická
Z architektonického hlediska se v případě belgické katedrály jedná o opravdový unikát, a to především díky spojení tří různých stylů. Hlavní chrámová loď vznikla ještě jako románská, zatímco příčná loď s pěti věžemi společně s množstvím okolních soch už vykazuje znaky rané gotiky. Kůr z 13. století je pak čistě gotický a postavili jej na příkaz biskupa Gautiera de Marvise poté, co nechal církevní činovník původní románský chór zbourat. Katedrála v Tournai tak dokládá fascinující přerod stylů, k němuž došlo v oblastech Île-de-France, Porýní a Normandie v krátkém období na počátku 12. století.
TIP: Katedrála Notre-Dame v Chartres: Nebeský řád a harmonie zakleté v kameni
Ohromující svatostánek však oslňuje i řadou dalších ceněných památek. Jedná se především o množství katedrálních soch a sousoší z různých časových období (14., 16. a 17. století), zobrazujících výjevy ze Starého zákona a historie města. Katedrála rovněž na první pohled upoutá zvláštní barvou šedo-modrého stavebního kamene, který pochází z místní řeky Šeldy.