Statečný faraon Sekenenre Tao II byl surově ubit Hyksósy přímo na bojišti
Egyptský faraon Sekenenre Tao II bojoval v čele svých vojsk s Hyksósy. V boji nakonec našel svou smrt, když byl surově ubit přímo na bojišti
Egyptský faraon 17. dynastie Sekenenre Tao II (česky Statečný) panoval zhruba v letech 1558 až 1553 před naším letopočtem. Egypt byl tehdy v hluboké krizi a faraon ovládal jen Horní Egypt, kde sídlil ve Vesetu. Většinu Dolního Egypta ovládali Hyksósové, semitští nájezdníci, kteří přišli z Levanty.
Faraon musel Hyksósům odvádět daně. Jejich král Apopi si jednou provokativně postěžoval, že ho svým řevem ruší faraonovi hroši v posvátných jezírkách Vesetu a požadoval jejich likvidaci. Král Apopi přitom žádné hrochy slyšet nemohl, sídlil totiž ve městě Avaris, které bylo od Vesetu vzdálené přes 600 kilometrů. Tato hrubá diplomatická urážka ale zřejmě vedla k rozpoutání konfliktu s řadou šarvátek. Sekenenre Tao II během tohoto konfliktu s Hyksósy zahynul, stejně jako jeho starší syn a následník Kamose.
Smrt v bitvě
V roce 1886 byla v egyptském Dér el-Bahrí objevena německými a francouzskými egyptology mumie Sekenenrea. Uložena byla v hrobce královny z 18. dynastie Inhapi. Pozdější výzkumy mumie odhalily vážná poškození čela lebky a poranění krku. Nebylo ale jasné, jakým způsobem ke zraněním faraon přišel.
TIP: Počítačová tomografie odhalila brutální zranění faraóna Ramesseho III.
Egyptští badatelé proto nyní využili výpočetní tomografii (CT) a detailně prozkoumali lebku a další části těla faraona. Objevili celou řadu brutálních poranění hlavy, které odpovídají použití různých zbraní. Faraon byl zřejmě zasažen do hlavy kopím, sekerou, mečem a dalšími zbraněmi. Na faraonových rukou ale nejsou žádná obranná zranění. Podle autorů studie vše nasvědčuje tomu, že faraon bojoval v čele svých vojsk, byl zajat Hyksósy, zřejmě spoután, a nakonec surově ubit přímo na bojišti.
Navzdory smrti byl faraonův boj pouze začátkem dlouhé kampaně, která skončila porážkou Hyksósů a jejich vytlačením z Egypta druhým synem faraona Sekenenrea – Ahmosem I.