Tým psychologů kanadské Queen's University přišel na nový způsob, jak rozpoznat jednotlivé myšlenky v mozku. S jeho pomocí pak badatelé odhadli, kolik myšlenek v průměru napadne člověka za den. Badatelé došli k závěru, že průměrný člověk má během průměrného dne zhruba 6 200 myšlenek.
Jordan Poppenk a jeho spolupracovníci objevili specifické vzorce aktivity v mozku, které jsou patrné na funkční magnetické rezonanci, a které se vyskytují ve chvíli, kdy mozek přechází z jedné myšlenky na druhou. Díky tomuto objevu pak mohli počítat jednotlivé myšlenky, které se lidem objevovaly v mozku během dne.
Výsledné číslo je pochopitelně třeba brát s jistou rezervou – samotné myšlenky jsou obtížně uchopitelné a rozlišitelné, takže pro psychology bylo obtížné odhadovat jejich počet.
TIP: Jak zkoumat sociální vztahy v mozku? Magnetickou rezonancí pro dva
Nová metoda počítání myšlenek má své limity. Ne vždy je možné rozlišit jednotlivé myšlenky a aktivita v mozku se může mezi různými lidmi do značné míry lišit. Přesto jde o slibný výzkum, na který by teď mohly navázat další podobné projekty. Bylo by například velmi zajímavé sledovat, jak se mění intenzita uvažování u lidí v různých situacích, například při stresu anebo pod vlivem různých drog.