Sociální média, mobily nebo televize nevyvolávají psychické problémy teenagerů

Rozsáhlý výzkum nenašel souvislost mezi používáním „osobních“ technologií teenagery a jejich duševní kondicí

07.05.2021 - Stanislav Mihulka



Tvrzení, že nové technologie a zejména sociální média, jsou zodpovědné za zhoršování duševního zdraví mladých lidí, se v dnešní době objevuje poměrně často. Podobně jako dřívější varování, že časté sledování televize zhoršuje zrak a způsobuje šilhavost, ale nemá oporu v datech. Ukazuje to i nový výzkum vědců z Oxfordu.

Odborníci britského Oxford Internet Institute uspořádali na toto téma rozsáhlý výzkum. Zahrnuli do něj celkem 430 561 teenagerů mladších patnácti let. Zjišťovali u nich, v jaké míře využívají „osobní“ technologie, včetně sledování televize, používání chytrého telefonu nebo aktivit na sociálních médiích, a zároveň sledovali jejich psychické obtíže.

Technologie a duševní kondice

Závěry rozsáhlého výzkumu ukazují, že užívání zmíněných „osobních“ technologií s duševními problémy teenagerů nijak významně nesouvisí. Vedoucí studie – experimentální psycholog a datový vědec Matti Vuorre sice připouští, že existuje jistá dílčí souvislost mezi používáním sociálních médií a emočními problémy, nepodařilo se ale mezi nimi prokázat příčinnou souvislost. Je podle něj možné, že lidé s emočními problémy zkrátka více využívají sociální sítě.

TIP: Mor elektronických zařízení: Mobily a počítače nás okrádají o štěstí

Autoři studie ale zdůrazňují, že to automaticky neznamená nezranitelnost psychiky teenagerů technologiemi. Už jen proto, že účastníci výzkumu podávali informace sami o sobě a jejich výpovědi mohou být zkreslené. Při používání technologií tak stále platí, že nejlepším přístupem je rozumná uměřenost.


Další články v sekci