Herschelův teleskop zachytil extrémně vzácné obří hvězdy
Překrásný pohled do nitra hvězdné asociace Vulpecula OB1 ukazuje drama zrození a zániku hvězd
Snímek evropské Herschelovy vesmírné observatoře zachycuje nitro hvězdné asociace Vulpecula OB1 ze souhvězdí Lištičky. V oblasti vesmíru, vzdálené od nás 8 tisíc světelných let, se rodí ohromné hvězdy spektrálních tříd O a B.
Hvězdy spektrální třídy O mívají hmotnost 16 až 100 Sluncí, jsou extrémně jasné, velice horké a také neobyčejně vzácné. V našem okolí připadá na 3 miliony okolních hvězd jen jedna hvězda třídy O. Hvězdy spektrální třídy B jsou o něco méně hmotné a jasné, stále jsou ale oproti našemu Slunci hodně extrémní.
TIP: Mladá hvězdokupa ze souhvězdí Lištičky
Hvězdy typu O i B existují oproti jiným hvězdám jen velmi krátkou dobu a poté zanikají v ohromujících explozích supernov. Ve hvězdných asociacích s větším počtem takových hvězd (jako je právě Vulpecula OB1 v Lištičce), proto musí probíhat intenzivní tvorba hvězd, které po svém zániku do okolního prostoru rozptylují hvězdný plyn a prach.
Jak ukazuje snímek teleskopu Herschel, tento proces zrození a zániku hned tak neskončí. V hvězdné asociaci Vulpecula OB1 je dostatek materiálu na několik příštích milionů let.