Smrtelná onemocnění mají podle lékařů souvislost s elektronickými cigaretami

V USA řádí smrtelné onemocnění plic, jež má dosud neznámou příčinu. Vědci a lékaři jsou však této záhadě na stopě – jejich testy ukazují spojitost nemoci s kontaminanty v elektronických cigaretách

07.11.2019 - Lena H. Sun



Státní a federální úředníci ve Washingtonu vyšetřující záhadná onemocnění plic spojovaná s používáním elektronických cigaret objevili shodné chemikálie ve vzorcích marihuanových produktů lidí postižených onemocněními v různých částech Spojených států. Objevenou chemikálií je olejový derivát z vitamínu E.

Vyšetřovatelé amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) našli tento olej v konopných produktech ve vzorcích shromážděných od pacientů, kteří onemocněli, a to po celých Spojených státech. Úředníci FDA sdíleli tuto informaci se státními zdravotnickými úředníky při telefonickém brífinku na začátku září.

Nebezpečný derivát

Mluvčí amerického ministerstva zdravotnictví uvedla, že tatáž chemická látka byla také nalezena v téměř všech konopných vzorcích posbíraných od pacientů, kteří onemocněli v nedávných týdnech v New Yorku. Vitamín E se v přirozené formě nachází v určitých potravinách, například v řepkovém či olivovém oleji a v mandlích. Olejový derivát z tohoto vitamínu, známý jako acetát vitamínu E, je běžně k dostání jako doplněk stravy a používá se při lokálním ošetření pleti. Není známo, že by při použití způsoboval nějaké komplikace, ať už při požití ve formě doplňku stravy, či při aplikaci na pleť.

Odborníci vysvětlují, že název látky zní neškodně, ale její molekulární struktura by mohla být riziková při vdechnutí. Zdravotníci tvrdí, že olejovité vlastnosti acetátu lze spojovat právě i s druhy respiračních symptomů, které mnoho pacientů uvádělo: kašel, dušnost, bolestivost v hrudníku. „Z dřívějšího testování v New Yorku jsme se dověděli, že našli acetát vitamínu E, ale že by o tom mluvil úřad FDA ve svém celkovém plánu testů, je nanejvýš pozoruhodné,“ uvedl jeden úředník a zároveň účastník brífinku, jenž nebyl pověřen veřejným vyjádřením. Podle dalšího účastníka úřad FDA také státním úředníkům sdělil, že jeho laboratorní testy neobjevily v nikotinových produktech posbíraných od pacientů nic neobvyklého.

Padělky coby viník?

Státní ministerstva zdravotnictví nyní hlásí nové případy onemocnění každý týden. K 27. srpnu bylo nahlášeno 215 případů v 25 státech. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) jsou další hlášení plicních onemocnění nyní předmětem vyšetřování, a to právě pod vedením CDC. Oregonské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že dospělý pacient středního věku, který zemřel na konci července v důsledku těžkého onemocnění dýchacího ústrojí, před onemocněním používal elektronickou cigaretu obsahující marihuanový olej, zakoupenou z legální lékárny. Jedná se o druhé úmrtí spojené s používáním elektronických cigaret ve Spojených státech, a první úmrtí spojované s legálně zakoupeným produktem. Ministerstvo zdravotnictví ve státě Illinois ohlásilo před nedávnem první takové úmrtí, zpráva však neuvedla, o jaký konkrétní produkt se v tomto případě jednalo.

Státní i federální zdravotní úřady uvádějí, že pravděpodobnou příčinou plicních onemocnění spojených s používáním elektronických cigaret by mohly být kontaminanty nebo padělané látky, a na tento předpoklad se ve vyšetřování soustředí. Mnoho pacientů úředníkům sdělilo, že konopné produkty koupili pokoutně na ulici. Mnozí z nemocných také uvedli, že užívali elektronické produkty obsahující marihuanu, ale někteří použili i tradiční nikotinové e-cigarety. Hodně pacientů udává, že používá obojí. Úřady sdělují, že z podezření nelze vyloučit ani příměsi v nikotinových elektronických produktech pro kuřáky.

Hlavní podezřelý

Přestože nález běžné chemikálie v laboratorních testech provedených úřadem FDA a newyorskou vysoce ceněnou laboratoří Wadsworth nabízí možné vysvětlení, úředníci varují, že jsou stále na míle daleko od zjištění, co přesně zapříčinilo onemocnění tolika lidí. Mluvčí úřadu FDA uvedl, že agentura „prozkoumává potenciální vodítka šetřením jakékoliv konkrétní složky nebo sloučeniny, která by mohla být problematická“. Úřad FDA také analyzuje vzorky široké škály chemických látek, včetně nikotinu, THC, dalších kanabinoidů, ředicích látek, jimiž mohou být produkty „říznuty“, dalších aditiv, pesticidů, opiátů, jedů a toxinů.

„Počet obdržených vzorků se nadále zvyšuje, nyní jich máme na testování už přes 100,“ uvedl Michael Felberbaum, mluvčí úřadu FDA. Ne všechny vzorky jsou však k testování vhodné. Podle vyjádření úřad FDA analyzoval 12 použitelných nikotinových vzorků a 18 použitelných produktů s THC. Acetát vitamínu E byl nalezen v 10 z těchto 18 vzorků THC produktů. „Byla to jediná věc, která se ukázala v 10 z 18 konopných produktů,“ uvedl na brífinku jeden státní úředník.

Neschválený doplněk

Zdá se, že výsledky analýz ze státu New York potvrzují i federální laboratorní výsledky. Federální laboratoř zjistila „velmi vysoké hladiny acetátu vitamínu E v téměř všech testovaných vzorcích konopí“. Mluvčí ministerstva zdravotnictví pak uvedla, že bylo testováno více než dvanáct vzorků. Ministerstvo vydalo prohlášení, že s každým pacientem, který poskytl vzorek na testování, je spojen alespoň jeden produkt do elektronických cigaret obsahující acetát vitamínu E.

„Acetát vitamínu E nepatří mezi aditiva schválená pro elektronické cigarety Programem pro léčebné využití marihuany státu New York (New York State Medical Marijuana Program) a nebyl zjištěn v nikotinových produktech, které jsme testovali. V důsledku toho je acetát vitamínu E nyní hlavním podezřelým ve vyšetřování ve státě New York,“ uvedl zdravotní komisař státu New Yorku Howard Zucker ve svém prohlášení.

Potíže napříč státy

Stát New York obdržel od lékařů 34 hlášení těžkého plicního onemocnění u pacientů od 15 do 46 let věku, kteří před onemocněním používali na elektronické kouření alespoň 1 produkt obsahující marihuanu. Podle úředníků všichni pacienti hlásili nedávné použití různých produktů na elektronické kouření. U mnoha těchto produktů vyvstalo podezření, že jsou to padělky nebo vapingové produkty obsahující marihuanu k rekreačnímu využití dostupné v ostatních státech.

Druhá zpráva o úmrtí ještě zdůraznila riziko tohoto plicního onemocnění. „Je překvapující, že se pacient objevil zničehonic, bez jakýchkoliv dalších zdravotních komplikací, a onemocněl natolik, aby v důsledku toho syndromu zemřel,“ uvedla Ann Thomasová, lékařka při zdravotním úřadu Oregon Health Authority.

V americkém státě Utah léčili kliničtí lékaři pacienty s akutním zraněním plic, kterým byla diagnostikována vzácná porucha známá jako lipoidní pneumonie, jejíž příznaky zahrnují bolestivost v oblasti hrudníku a dýchací obtíže. Podle ošetřujících lékařů tito pacienti měli abnormální imunitní buňky naplněné lipidy.

Nebezpečný koníček

Jak objasňují odborníci, na rozdíl od lidského trávicího ústrojí se schopností cizí látky rozložit a zbavit se jich nejsou plíce na nic kromě plynů stavěné. Podle Laury Crotty Alexanderové, výzkumnice plicních zánětů a elektronických cigaret na lékařské fakultě univerzity v Kalifornii, není jasné, zda je toxická tato chemikálie sama o sobě nebo její vedlejší produkty. „Na toxicitu vitamínu E v plicích jsme se nedívali,“ říká. „Plíce jsou stavěné k výměně molekul plynů, ne na zacházení s jinými chemickými látkami.“

TIP: Kuřáci vitamínů: Kouření, které prospívá zdraví, nebo jen marketingový tah?

Když plicní buňky zaniknou, často to vyvolá zánětlivou reakci, „kdy je potřeba, aby přišly jiné buňky a uklidily ten buněčný nepořádek“, říká Alexanderová. Plíce jsou však velmi jemný orgán. Když do nich vstoupí buňky navíc, „překážejí výměně plynů“, vysvětluje dále. Kvůli tomu je pro kyslík mnohem těžší proniknout do krevního oběhu. „Zánět může také způsobit hromadění tekutiny v plicích, což následně vede k dýchacím potížím,“ uzavírá. 

Olejové plíce

„Acetát vitamínu E je v podstatě tuk,“ vysvětluje Michelle Franclová, profesorka chemie na vysoké škole Bryn Mawr College. Jeho molekulární struktura značí, že ho musíte docela dost zahřát, aby se začal odpařovat. Bod varu acetátu je přes 183 °C, takže dost nad bodem varu vody 100 °C, a je to teplota téměř čtyřikrát vyšší než teplota lidského těla. Jakmile se olej zahřeje natolik, aby se začal odpařovat, může se potenciálně i rozkládat, „a pak už vdechujete čertvíco“, uvedla Franclová. Když se tato pára v plicích zase zchladí, vrátí se při teplotě a tlaku plic do svého původního stavu, což znamená, že „vnitřek plic tím máte potažený, jako byste ho potřeli olejem“, uzavírá.


Další články v sekci