Smartphone nade vše: Jak chytré telefony ovlivňují naše partnerské vztahy

Co znamená slovo „phubbing“ a jak souvisí s mobilními telefony?




Ačkoliv se termín „phubbing“ ještě všeobecně nerozšířil, chování, které označuje, zná z vlastní zkušenosti asi každý: „Phubber“ přehlíží jiné osoby včetně svého partnera, aby se mohl věnovat mobilnímu telefonu. Pojem vznikl kombinací anglických slov „phone“ neboli „telefon“ a „snubbing“, tj. „urážka nevšímavostí“, a zrodil se v roce 2012, kdy jej v kampani Stop Phubbing představila reklamní agentura McCANN Melbourne. Následně se kampaň rozšířila do mnoha zemí. 

Fakt, že dnes phubbing představuje palčivý problém, potvrdila i studie z roku 2015 provedená v USA. Podle jejích výsledků pozoruje 46,3 % dotazovaných toto chování u svého partnera a u 22,3 % z nich to vyvolává skutečné vztahové problémy. Zejména u lidí, kteří trvají na dodržování etikety, pak může phubbing vést i ke vzniku deprese. 

TIP: Jak často kontrolujeme mobil? V průměru každých 20 minut

Alarmující jsou rovněž výsledky loňského výzkumu, podle nějž průměrný Američan kontroluje svůj smartphone zhruba každých 6,5 minuty, mnohdy na úkor pozornosti, kterou by jinak věnoval svému protějšku. Nijak odlišně si v tomto směru nestojí ani Češi - přibližně polovina z nás sáhne po mobilním telefonu každých 19 minut aktivního dne. Jiná studie ukázala, že až u 70 % občanů USA narušil phubbing schopnost komunikovat s partnerem. 

  • Zdroj textu

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci