Skotské umělé ostrůvky jsou možná starší než Stonehenge
Ostrůvky ve skotských jezerech vytvořili lidé v době kolem roku 3 640 před naším letopočtem
Jedním z nejvíce pozoruhodných rysů krajiny Skotska, viditelných na velkou vzdálenost, jsou takzvané crannogy. Jde o několik set malých ostrovků, které jsou rozeseté v jezerech, především v západní části Skotska a na ostrovech Vnějších Hebrid. Víme, že jsou umělého původu, a že vznikly přinejmenším z části nasypáním hromad kamení, jejich původní účel ale zůstává záhadou.
Britští archeologové nedávno zjistili, že crannogy jsou vlastně ještě starší, než legendární kamenné stavby ze Stonehenge. Objevili tam totiž neolitickou keramiku, která je dovedla k závěru, že crannogy byly vybudovány kolem roku 3 640 před naším letopočtem. Až doposud se přitom vědci domnívali, že crannogy jsou mnohem mladší. Jejich vznik kladli někdy až do doby železné, kolem roku 800 před naším letopočtem.
TIP: Extrémně horké léto v Anglii odhalilo doposud skrytá archeologická naleziště
Vědci se pustili do intenzivního pozemního i podvodního průzkumu těchto unikátních ostrůvků. Použití radiokarbonového datování je nakonec dovedlo ke stáří, které o 200 až 500 let předchází před nejranější fází budování staveb ve Stonehenge v jižní Anglii. Zatím je ale datováno jen asi 10 procent crannogů, takže před archeology je ještě spousta práce.