Škodná na talíři: Krysí masíčko po kambodžsku
Zatímco si na něčem lidé na jedné straně planety pochutnávají, na té druhé nad tím znechuceně kroutí hlavami. Například v jihovýchodní Asii se mezi oblíbené pochoutky zařadily krysy. Jejich pojídání dokonce přerostlo v lukrativní obchod
Na trhu v kambodžském Phnom Penhu snadno narazíte na klece plné pištících krys. Většině Evropanů už jen ta představa nahání hrůzu a hýbe žaludkem zároveň. V jihovýchodní Asii se nad tím ale nikdo nepozastavuje.
Překupník krys Khum Jeng právě dává dohromady úlovky místních, aby na trh odvezl další várku oblíbené pochoutky: „Někteří překupníci je vozí až do Vietnamu. Ty velké se sní zpravidla v polévce. Dalším způsobem je stažené krysy marinovat a opéct. Kůží se pak krmí třeba ryby. Těmi malými krysami se nakrmí hadi a ty, které nepřežijí, se dávají krokodýlům.“
Rýžová biokrysa
Krysy z venkova jsou ve městě velice žádané. Jde o divoká zvířata, která se rodí a vyrůstají na rýžových polích. Na rozdíl od těch z města, které se živí odpadem a tím, co skončí v kanálech, jsou tato zvířata vegetariáni pochutnávající si pouze na ekologické stravě.
Nejlepším časem pro odchyt hlodavců je období dešťů, kdy se krysy přesouvají do vyšších poloh a odchytávačům tak ulehčují práci. „Pasti kladu každý den kolem druhé odpoledne a pak ještě v pět hodin. Každý den tak nachytám až dvacet kilogramů krys. Za jedno kilo dostávám zhruba tři a půl tisíce rielů,“ vysvětluje Mon San, chytač krys.
TIP: Doporučení severokorejských úřadů: Jezte psy, jsou zdraví!
A to je v přepočtu necelý dolar. Někomu se to může zdát málo, v Kambodži je to ale nadprůměrný výdělek. Chytači krys si tak na společenském žebříčku nestojí vůbec špatně. Děkovat za to mohou i obrovskému zájmu o krysí maso ze sousedního Vietnamu. Poptávka tak významně převyšuje nabídku.
„Prodávám tady asi tři měsíce. Tady se prodává dobře. Někdo krysy kupuje pro sebe, někdo je má pro někoho, kdo se sem nedostane. Nejvíc zákazníků mám z Vietnamu, Kambodžanů je méně,“ vypráví Sok Pich Nary, prodavačka v Phnom Penhu.
Pro Kambodžany je totiž krysí maso novinkou, nejedí ho zdaleka všichni. I obchodníci si raději za výdělek koupí třeba rybu. V sousedním Vietnamu je tato pochoutka zhruba desetkrát dražší.
Lepší než žába
Doby se ale mění. Maso hlodavců končí i v Kambodži čím dál častěji v polévkách nebo jen tak grilované na dřevěném uhlí podávané s chilli omáčkou. „Maso krys je velice chutné, mnohem chutnější než žabí maso. Kupuji jej od příbuzných z venkova a jím je skoro každý den. Je plné vitamínů a je dobré na zdravé kosti,“ tvrdí jeden z milovníků krysího masa. Také majitelka místní restaurace si pochvaluje: „Krysí maso je velice oblíbené, u mě se jí každý den. Na jídelníčku mám krysy zhruba rok, zákazníci je milují. Jestli je to dobré pro zdraví, nebo ne, nevím. Vypadá to ale, že ano.“
Je jasné, že krysí maso není pro každý žaludek. A to ani v Kambodži. A i když jeho cena v uplynulých letech stoupala, v porovnání s vepřovým nebo hovězím jde stále o levnější zboží. Pro mnoho rodin je to proto jediná příležitost, jak alespoň jednou za čas dostat na stůl nějaké to maso.
Živý sýr a výbušné ryby
Nad krysím masem asi většina Evropanů ohrne nos. Co by ale asi Kambodžané říkali na některé z našich pochoutek? Například casu marzu neboli shnilý sýr ze Sardinie byl z důvodu zdravotních rizik zakázán (ačkoliv místní se jej nevzdali). Ovčí sýr je během zrání infikován stovkami až tisíci larev mouchy sýrorodky drobné. Jí se až ve vysokém stupni rozkladu, často přímo i s živými červy.
Přinejmenším svérázná je také švédská specialita surströming: filety sledě se nechají kvasit v nádobách několik týdnů až měsíců. Jde o tak aromatický pokrm, že zákon upravuje, jak daleko od domu sousedů ho smíte otevírat. Některé aerolinky rybu zařadily na seznam nebezpečných věcí vedle zbraní a výbušnin.