Šikovné solární žaluzie poskytují stín a současně vyrábějí elektřinu

Připadá vám, že solární panely na střechách domů hyzdí krajinu? Miniaturních solárních článků v žaluziích si ani nevšimnete. Chytrá stínidla vás ochrání před pražícím sluncem, zatímco přemění sluneční paprsky na elektřinu, která vám doma rozsvítí lampu nebo nabije vybitý notebook. Mohou inovativní žaluzie nahradit klasické solární panely?

04.08.2017 - Komerční prezentace



Ukrajinský vynálezce a vědec, Evžen Erik, jednoho dne pozoroval pohyb slunečnic, které se otáčely  podle posunu žhavé zářící koule na obloze. Napadlo ho, že sluneční energii můžeme využít mnohem efektivněji, když naše fotovoltaické systémy dokáží tyto květiny napodobit. Myšlenku přetavil do chytrých žaluzií SolarGaps, které sluneční svit blokují a zároveň využívají pro výrobu energie. 

Okna třípokojového bytu vyrobí 1800 kWh za rok

Žaluzie lze umístit zevnitř i zvenku. Větší účinnost mají, když si je uživatel nainstaluje ven. V bytě orientovaném na jih se třemi okny o velikosti 2 metrů čtverečních získáme při 6 až 7 hodinách slunečního svitu 5 kilowatthodin (kWh) energie denně. Za rok tedy majitel bytu díky chytrým žaluziím nastřádá 1800 kWh, což u nás odpovídá roční spotřebě malé domácnosti. 

Firma SolarGaps se chlubí tím, že jejich zařízení pomůže snížit výdaje na elektřinu až o 70 %. České rodiny musí brát toto číslo hodně z rezervou, protože největší část připadne na úspory za klimatizaci. Ukrajinským spotřebitelům by se měla investice do pořízení žaluzií vrátit do 4 až 5 let. 

Užitečnost chytrých žaluzií prověří první zákazníci

První objednávky dorazily z prosluněných zemí jako Španělsko či Fidži, ale také třeba z Německa. Ceny se pohybují od 9 do 26 tisíc Kč podle rozměrů žaluzií. K sadě se ale hodí přikoupit i pohybový senzor a akumulátor, který umožňuje získanou energii využít, když se obloha zatáhne nebo přijde noc.

Žaluzie se pohybují automaticky podle úhlu dopadu slunečního záření, ale lze je ovládat také přes mobilní aplikaci. Můžete zvolit třeba roztažení žaluzií v době, kdy vstáváte, nebo nastavit sklopení lamel, když pokoj zůstane prázdný. Z aplikace lehce zjistíte, kolik elektřiny vaše vylepšená okna dodávají. 

Inovaci v solárním byznysu se snaží přinést nejedna firma. Nové solární panely testují třeba v Austrálii. Kvůli překvapivé lehkosti a ohebnosti je můžete položit na fasády domů, nebo klidně na střechu autobusu. Jenže technologické novinky se podobají sázkám do loterie. 

Po počátečním nadšení často přijde studená sprcha, když první testy v reálných podmínkách zaostávají za ambiciózními cíli. Kdo nerad riskuje a touží čerpat energii ze slunce už nyní, nejspíš vynechá experimenty a spolehne se na starou známou domácí fotovoltaiku.

  • Zdroj textu

    Komerční prezentace

  • Zdroj fotografií

    SolarGaps


Další články v sekci