Severoamerické podražce: Jedovaté liány Nového světa
Podražce jsou početný a převážně tropický rod (Aristolochia), jenž patří do čeledi podražcovitých (Aristolochiaceae). V rámci rodu bylo popsáno kolem 500 druhů, z nichž velkou část tvoří stálezelené liány rostoucí v tropických pralesích
Listy podražců bývají jednoduché, obvykle celokrajné, srdčité, často okrouhlé.
V USA a Kanadě, z jejichž flóry jsou vybrány druhy na této stránce, roste dvanáct druhů. Přitom ale sedm z nich jsou druhy subtropické, které rostou na hranicích s Mexikem nebo na Floridě.
Podražce jsou jedovaté, a proto není divu, že byly místně využívány i jako léčivky. Látka obsažená v podražcích má jako hlavní účinnou složku kyselinu aristolochovou. Ta je ovšem značně toxická a s velkou pravděpodobností i karcinogenní, proto se od jejího použití v medicíně upustilo.
TIP: Tajemná řeč zeleného světa aneb Věděli jste, že i rostliny spolu komunikují?
Podražce jsou jedovaté nejen pro člověka, ale i pro většinu hmyzu. Přesto jsou na ně některé hmyzí druhy existenčně vázány. Patří k nim třeba pestře zbarvení otakárkovití motýli rodu Battus. Jejich housenky získávají konzumací listů toxické látky obsažené v rostlině, a jsou proto jedovaté.
Podražec velkolistý (Aristolochia macrophylla)
Tento druh je dobře znám i u nás, protože se často pěstuje v parcích a soukromých zahradách. V Evropě se poprvé objevil roku 1783, kdy byl dovezen do Anglie. V českých zemích byl poprvé vysazen v Královské oboře (dnes Stromovka) v Praze roku 1835.
Podražec velkolistý je mohutná opadavá liána s ovíjivými, zeleně zbarvenými stonky. Nápadný je především velkými srdčitými listy, které mohou mít v průměru í více než 15 cm.
- Velikost: liána šplhající do výšky 20 m
- Doba květu: červen
- Rozšíření: širší okolí Apalačského pohoří ve výšce 50–1 300 m
- Ekologie: lesy, skalnaté svahy
Podražec kalifornský (Aristolochia californica)
Podobně jako podražec velkolistý, je i tento druh dřevnatějící opadavá liána. Celkově je však menší, jeho listy jsou vejčité, hustě chlupaté a dlouhé nejvýše 10 cm. Hustě chlupaté jsou také stonky, které vyrůstají ze ztlustého v zemi uloženého oddenku.
- Velikost: liána šplhající do výšky 5 m
- Doba květu: při rozvíjení listů, květen
- Rozšíření: střední Kalifornie
- Ekologie: břehy potoků, lesní lemy, v horách stoupá až do nadmořské výšky 1 000 metrů
Podražec užovník (Aristolochia serpentaria)
Vzpřímeně rostoucí nebo polehává bylina, jejíž stonek každoročně vyrůstá z přezimujícího oddenku. Listy jsou kopinaté až oválné, dlouhé asi 3 cm.
Druh měl bohaté využití v indiánské medicíně. Používal se při bolestech zubů, revmatismu, proti cizopasným červům a také při hadím uštknutí. V malých dávkách působí jako tonikum.
- Velikost: 0,6 m
- Doba květu: začátek léta
- Rozšíření: východ Severní Ameriky
- Ekologie: lesy