S cizími proti vlastním: Jak funguje mezidruhová ptačí spolupráce

Modropláštník proměnlivý a modropláštník modrofialový jsou zpěvní ptáci žijící v Austrálii. Ukazuje se, že mezi jedinci tohoto druhu může vzniknout zcela specifický druh spolupráce

17.08.2020 - Zuzana Teličková



Oba druhy, modropláštník proměnlivý (Malurus lamberti) i modropláštník modrofialový (Malurus splendens), se živí hmyzem, žijí ve velkých společenstvích a ve stejnou roční dobu vyvádějí mláďata. Samečci obou druhů jsou velmi teritoriální a vyhánějí ze svého „domovského prostoru“ nežádoucí vetřelce, kteří představují potravní konkurenci nebo „soky v lásce“.

Mezidruhová ptačí spolupráce

Studie publikovaná v časopise Behavioral Ecology ukazuje, že mezi jedinci těchto dvou druhů vznikají unikátní vztahy. Tým biologů z univerzity v Chicagu a university v Nebrasce pozoroval po čtyři roky australská hejna modropláštníků. Směr jejich výzkumu dalo zjištění, že když ptáci jednoho druhu zaslechli zpěv pocházející od příslušníka druhého druhu, nechovali se vždy stejně. Některé opeřence vyháněli, na přítomnost jiných nereagovali. 

Biologové poté pořídili množství nahrávek zpěvu modropláštníků a v sérii mnoha pozorování prováděli následující test. Zaměřili se vždy na konkrétního modropláštníka, kterému ze vzdálenosti cca 30 metrů přehrávali zpěv čtyř různých ptáků: modropláštníka jiného druhu, který s ním obýval stejné teritorium (spolubydlícího), modropláštníka stejného druhu z vedlejšího teritoria (souseda), modropláštníka stejného druhu ze vzdálené oblasti (cizince) a nakonec kontrolní nahrávku lejsčíka rudočelého (Petroica goodenovii), jenž pro ně nepředstavuje potravního konkurenta. Výzkum ukázal, že ptáčci tolerovali přítomnost „spolubydlících“, zatímco „sousedy“ a „cizince“ vždy vyháněli.

TIP: Zobáky v horku „rostou“: Jak probíhá ptačí regulace tělesné teploty

Biologové tedy identifikovali dvojice složené vždy z modropláštíka proměnlivého a modrofialového, které vytvářely tým bránící společné teritorium. Vytvoření a udržování těchto asociací usnadňuje modropláštníkům obranu před predátory a rivaly. Zdá se, že kooperace může mít i další přínosy. I když modropláštníci modrofialoví své další chování při spolupráci se svými „spolubydlícími“ nezměnili, kooperující modropláštníci proměnliví trávili více času sháněním potravy a byli tak úspěšnější při vyvádění potomků.


Další články v sekci