Rytiny na kosti medvěda jsou starobylým dokladem kultury neandertálců
Na medvědí kost vyryli před 130 až 115 tisíci lety neandertálci celkem 17 krátkých čar. Podle vědců by mohlo jít o umělecký počin, nebo dokonce o číselný zápis.
Někdy v době před 130 až 115 tisíci lety žili v jeskyni Dziadowa Skała na jihu Polska neandertálci. Mimo jiné tam po sobě zanechali 17 rýh na vřetenní kosti z přední nohy medvěda. Díky tomu se z dotyčné kosti stal jeden z nejstarších kulturních artefaktů na území Evropy i jeden nejstarších, jaké známe od neandertálců.
Tým polských odborníků, který vedl Tomasz Płonka z Univerzity ve Vratislavi, použil k průzkumu rýh na medvědí vřetenní kosti pokročilé metody, včetně rentgenové výpočetní tomografie. Výsledky výzkumu zveřejnil odborný časopis Journal of Archaeological Science.
Umění neandertálců
Kost byla původně objevena v padesátých letech, ale až v dnešní době byla detailně prozkoumána. Jak badatelé uvádějí ve své studii, vzhledem k jen částečnému uchování kosti není zcela jasné, zda šlo o medvěda hnědého či jeskynního. Vědci se většinou kloní k názoru, že jde o kost nedospělého medvěda hnědého.
Obvykle je pochopitelně velmi obtížné proniknout do myšlenkových pochodů dávného umělce, zvlášť pokud nešlo o člověka našeho druhu, jako v tomto případě. U kosti z jeskyně Dziadowa Skała je ale patrné, že rýhy jsou uspořádané a vyjadřují úmysl. Určitě nejde o nezamýšlený důsledek zpracování medvědí nohy nebo nějaké náhodné poškození.
Podle badatelů rýhy na medvědí kosti prokazují pokročilé duševní schopnosti tehdejšího tvůrce či tvůrců. Płonka a jeho kolegové sice nedokázali přesně rozluštit smysl sedmnácti čárek vyvedených na kosti, je ale podle nich pravděpodobné, že by se mohlo jednat o dekorativní či umělecký počin, případně o zápis počtu.