Rybáři ze Srí Lanky: S udicí na chůdách
Říká se, že nouze naučila Dalibora housti. V případě rybářů ze Srí Lanky pak platí, že nouze je naučila velmi neobvyklému způsobu rybaření
Jihozápadní oblast Srí Lanky nikdy nepatřila k nejbohatším koutům světa. Pro mnoho zdejších obyvatel se tak v zemi zmítané nikdy nekončícím bojem mezi Sinhálci a Tamily stal rybolov hlavním zdrojem obživy. Příliš mnoho hladových krků ale donutilo srílanské rybáře k improvizaci – když začalo být na březích příliš těsno, vydali se rybáři za úlovkem do moře na chůdách.
Neobvyklý způsob rybolovu se zrodil po 2. světové válce, kdy se země po odchodu kolonistů z Britských ostrovů propadla do bídy. Rybáři na chůdách (obvykle pevně ukotvených) poté trávili na moři celé dny, aby nasytili sebe své rodiny.
O šedesát let později ovšem Srí Lanku postihla další rána – již tak bídné výnosy z rybolovu definitivně pohřbila vlna tsunami, která tento ostrov zasáhla v roce 2004. Část rybářů se poté přestěhovala do výše položených oblastí, kde se věnují zemědělství. Dnes je tak tento unikátní způsob rybolovu spíše turistickou atrakcí.