Robotické chrámy lásky: Jsme připraveni na sex s roboty?

Plán na otevření nevěstince s robotickými společnicemi v americkém Houstonu rozpoutal bouřlivou diskusi na stále aktuálnější téma: Patří roboti do veřejných domů? Jak bude na sex s nimi reagovat lidský mozek? A jde vůbec při styku s „umělým“ partnerem o nevěru?




Využití robotických pracovníků už zdaleka není jen doménou průmyslových podniků, úřadů či supermarketů. Stroje, které člověka velmi přesně napodobují, se začínají prosazovat také v zábavním, respektive sexuálním průmyslu. Naposledy vzbudil mediální vlnu zájmu „vykřičený dům“ s robotickými prostitutkami v texaském Houstonu.

Podnik „Kinky S Dolls“ hodlal svým klientům nabídnout hned několik druhů „sexbotek“, jak se robotické pracovnice také nazývají. Zákazníci si je měli vyzkoušet na pokojích. Pokud by se jim společnice zalíbily, mohli si je pořídit domů. 

Za hodinové radovánky si provozovatelé účtovali v přepočtu kolem dvou tisíc korun, zatímco cena roboprostitutek měla začínat na 55 tisících. Záleží samozřejmě na požadavcích: Levnější varianty reagují na dotek a zvládají hlasový projev. Pokud si však klient připlatí, může se těšit na robotku s umělou inteligencí, která umí konverzovat a „zažívá“ orgasmus.

Nebezpečný precedens? 

Otevření netradičního podniku ovšem tvrdě narazilo na odpor aktivistů z řad houstonských církevních skupin i místních obyvatel. Věřící se obávají, že bude mít erotická provozovna neblahý dopad na sexuální chování mužů nebo že se stane nebezpečným precedentem a povede například ke vzniku nevěstinců s dětskými roboty. Aktivistka Micah Gamboaová dokonce tvrdí, že „vykřičený dům se sexuálními roboty bude mužům sloužit, aby si natrénovali znásilnění“.  

Odpůrci rovněž zorganizovali petici, ke které se připojilo okolo 10 tisíc lidí. Tvrdí v ní, že robonevěstince by mohly u mužů narušit zdravé chápání sexuality a podnítit nárůst prostituce i obtěžování žen. Nespokojenost ovšem vyjadřují také další obyvatelé metropole. Podnik má podle nich vzniknout v oblasti, kde žije mnoho rodin s dětmi – a tam zkrátka nic podobného nepatří. 

Majitel nezvyklého erotického salonu Yuval Gavriel doposud na uvedené argumenty reagoval spíše úsměvem. Jeho zařízení je totiž podle něj v souladu s americkým právem: Jedná se o „showroom“, tedy o místo, kde si mohou zákazníci vyzkoušet produkt, než si ho koupí.

Nevole obyvatel města ale prozatím slaví úspěch. Radní města nedávno rozhodli, že silikonový nevěstinec na svém území trpět nehodlají. Město si nechalo vypracovat zprávu, podle které neexistuje žádný důkaz o tom, že by sex s roboty byl jakkoliv zdravý. Radní tak na schůzi nevěstinec se sexuálními robotkami zakázali. Podnik ale nadále může své živé panny prodávat.

Majitel podniku měl původně v plánu otevřít do roku 2020 po celých Spojených státech alespoň 10 robotických nevěstinců. Podle deníku Mirror teď chce majitel prozkoumat další možnosti, které by mu jeho plány pomohly přeci jen uskutečnit.

Potěšení z elastomeru 

Texaskému nevěstinci se sice dostalo značné mediální pozornosti, ale například v Evropě už několik podobných podniků funguje. Spíš než o robotky v pravém slova smyslu jde však v jejich případě o umělé panny s dokonale lidskou podobou. První zařízení – Lumi Dolls – slavnostně otevřelo vloni v únoru v Barceloně a zákazníci si tam mohou vybrat ze čtyř typově odlišných „dívek“. Ceny začínají v přepočtu na třech tisících korunách za hodinu a podle provozovatelů klienti při aktu téměř nepoznají, že nedrží v náručí skutečnou ženu. Sexuální pracovnice se totiž vyrábějí z tzv. termoplastického elastomeru, jenž se na dotyk podobá lidské kůži. 

TIP: Sexboti budou umět odmítnout sex, pokud na něj nebudou mít náladu

Podobný salon přivítal letos v červnu první návštěvníky i v Rusku, a to během tamního fotbalového šampionátu. Zakladatel podniku Dmitrij Alexandrov věří, že se jedná o „legální a bezpečnou cestu ke zlepšení sexuálního života a o krok v boji s jedním z nejstarších problémů země, s prostitucí“. Sexuolog Alexandr Polejev však jeho nadšení nesdílí: Žádná technologie podle něj nenahradí způsob, jak naše kůže reaguje na dotek. A právě ten je dle jeho názoru při sexuálním vzrušení klíčový

Ostatně ani další odborníci nedokážou s jistotou říct, jakou reakci sex s roboprostitutkami u lidí vyvolá. „Zůstává otázkou, zda rozvoj trhu se sexboty sníží riziko šíření infekcí i násilí, nebo naopak povede k dalšímu vykořisťování lidských sexuálních pracovníků,“ napsali autoři článku publikovaného v časopise BMJ Sexual & Reproductive Health. 

Nevěra: ano, či ne?

Nedávný průzkum společnosti YouGov ukázal, že sex s robotem si umí představit 24 % dotázaných mužů, ale jen 9 % žen. Podobné hrátky by pak za nevěru považovalo 29 % pánů a 36 % příslušnic něžného pohlaví.

  • Zdroj textu

    100+1 zahraniční zajímavost, USA Today, Mirror

  • Zdroj fotografií

    Profimedia


Další články v sekci