Reykjaneský hřbet na Islandu se po 800 letech klidu probudil
I když je Island vyhlášeným rájem sopek, tamní poloostrov Reykjanes byl dlouhou ušetřen vulkanických erupcí. Teď ale idylka skončila
Malebný ostrov Island leží na riftové zóně, kde se stýkají dvě litosférické desky a vytvářejí severní část středoatlantského hřbetu. Není proto divu, že tato část světa patří k vulkanicky nejaktivnějším oblastem planety. Od konce nejmladší doby ledové, tedy zhruba za posledních 10 tisíc let, došlo na Islandu k více než dvěma tisícovkám sopečných erupcí.
Poloostrov Reykjanes, který se nachází na jihozápadě Islandu, patřil zhruba po dobu osmi století k pověstným oázám klidu. Nikoho by tedy nemělo překvapit, že právě na tomto poloostrově či v jeho těsné blízkosti žije většina obyvatel Islandu, především v metropoli Reykjavík. Mimo jiné se zde nachází i strategicky významné letiště a letecká základna Keflavík.
Klid skončil
Podle odborníků ale 800 let klidu na Reykjaneském hřbetu právě skončilo. Během méně než tří let zde došlo k pěti podstatným vulkanickým erupcím. Předposlední z nich se odehrála v polovině loňského prosince ve vulkanické oblasti Sundhnúkur, severně od přístavu Grindavík a jen 42 kilometrů od Reykjavíku, kde byly viditelné fontány lávy stříkající do výšky až 100 metrů z vulkanické trhliny.
V následujících dnech se aktivita trhliny utlumila, přestávka ale netrvala dlouho. V neděli 14. ledna 2024 se u Grindavíku otevřela druhá trhlina a za pár hodin třetí, která se bohužel objevila prakticky ve městě, uvnitř ochranných bariér, které měly zadržet lávu mimo město. Láva z této třetí trhliny již pohltila tři obytné domy a jeden člověk je pohřešovaný. Grindavík je naštěstí téměř prázdný. Mnoho lidí se evakuovalo už v prosinci.
TIP: Hrozí sopečné erupce? Island se otřásl rojem 20 tisíc zemětřesení
„Po osmi staletích relativního klidu a značného utlumení povrchové vulkanické aktivity jsme očividně vstoupili do nové epizody oddělování tektonických desek. Může to trvat několik let, možná i několik desetiletí,“ zhodnotil neradostné vyhlídky Islandu pro agenturu AFP francouzský vulkanolog Patrick Allard z Pařížského institutu pro fyziku Země. Obě poslední erupce u Grindavíku nedoprovázely téměř žádné otřesy, což je podle Allarda signálem, že magma je těsně pod povrchem, připravené k dalším erupcím. Alespoň trochu dobrou zprávou je, že množství vyvržené lávy, by nemělo být enormní.