Recyklované umění: Ruský festival originálních soch vyrobených z odpadu
Pro někoho odpad, pro jiného poklad. Jen málokdo nad hromadami kovového šrotu jásá. Umělcům, kteří se účastní festivalu v ruském Jekatěrinburgu, se ale při pohledu na staré železo rozbíhá fantazie na plné obrátky
Třídění odpadu je pro řadu obyvatel České republiky samozřejmost. Pokud mezi ně nepatříte, máme pro vás na začátek pár argumentů, proč začít: Každou minutu se na světě prodá 1 milion plastových lahví a rovněž každou minutu skončí ve světových mořích plastový odpad z jednoho kamionu. Ani bilance směsného odpadu z domácností není nijak optimistická. Každou sekundu totiž lidstvo v úhrnu vyprodukuje 50 tun odpadu a do roku 2030 se má tohle hrozivé číslo ještě zvýšit. Tyto údaje ovšem představují jen špičku ledovce a na zahlcení planety odpadem proto upozorňují nejen vědci, ale třeba i umělci, a to svérázným způsobem. Ti ruští představili sochy ze šrotu.
Poklad s novým životem
„Tady z toho půjde vyrobit ruka, kterou ohnu… klidně z obou stran. A z tohoto kusu zase udělám hlavu,“ přemýšlí nahlas sochař Igor Belov. Je to paradox – ačkoli je planeta zahlcená odpadem, kovový šrot je pro umělce nedostatkové zboží. Nadšeně proto vítají zázemí festivalu v Jekatěrinburgu, kde jim pořadatelé poskytují nejen zázemí pro řezání a sváření, ale hlavně – výrobní materiál.
Sochař Ivan Trjapitsyn je dalším z tvůrců, kteří oceňují bohatství materiálu, z nějž mohou tvořit: „Nevím, kde našli betonářskou výztuž, ale tyhle pruty jsou dlouhé 3,5 metru. To je úplný poklad.“ Ivan se výztuže rozhodl proměnit v lidskou postavu trhající řetěz, tedy symbol síly, houževnatosti a odvahy.
Profesionální umělci, ale i nadšení amatéři se shodují, že ze starého železa můžete vyrobit naprosto cokoli. A jekatěrinburský festival to dokazuje. Na výstavě pod širým nebem lze obdivovat auta, ale třeba i důmyslné zvonkohry. Vyrobit takovou sochu trvá nejméně měsíc, ale účastníky festivalu námaha neodradí. Chtějí ukázat, že kovový šrot na skládku nepatří a že šikovné ruce mu dokážou vdechnout nový život.
Festival s desetiletou tradicí
„Někdo si myslí, že jde jen o odpad, se kterým už nic nejde dělat. Ve skutečnosti ale můžeme znovu použít cokoli – od brzd až po zrezavělé potrubí,“ zdůrazňuje využitelnost odpadu sochař Ivan Trjapitsyn.
Sochařský festival se v Jekatěrinburgu konal už desetkrát a místo nebylo zvoleno náhodou. Tohle město je srdcem metalurgické výroby Ruska a na nedostatek šrotu si rozhodně nemůže stěžovat. Právě naopak. Právě proto se festival stal oslavou nejen umění, ale hlavně recyklace.
Elena Pljaková, vedoucí výroby firmy Elektra, vzpomíná na začátky, z nichž festival povstal: „Myšlenka se zrodila před deseti lety. Naše společnost produkuje spoustu šrotu, který většinou posíláme na přetavení. Náš ředitel ale miluje umění a řekl si, proč nepozvat umělce, kteří odpad promění v umění.“ Z festivalu se od té doby stala legenda.
TIP: Originální zahradní krby: Tolkienův král Angmaru, Darth Vader a Iron Man
V roce 2018 se na něj sjeli profesionální umělci, ale i nadšenci z Ruska, Ukrajiny a Kazachstánu. Jejich výtvory mohou zájemci v ulicích města obdivovat každým rokem až do konce září a zároveň hlasovat pro nejkrásnější výtvor. „Něco takového vidím poprvé. Šli jsme kolem s dětmi a je to zaujalo. Je to opravdu zajímavé!“ komentuje výstavu návštěvnice Anna Kukšinová.