Raději jeden kapitální úlovek, nebo plné sítě menších ryb? Vědci zjišťovali, co nás více potěší
Lidská psychika je komplikovaná. Britští badatelé z University College London se zaměřili na to, jak finanční výhra ovlivňuje naše pocity štěstí a míru spokojenosti
Ke svému experimentu vědci využili 75 dobrovolníků, které nechali tipovat vítěze automobilových závodů. Velikost výhry přitom byla ovlivňována z velké části náhodně. Během experimentu badatelé průběžně zjišťovali, jak se účastníci experimentu cítí a jak jsou spokojení.
Podle očekávání byli spokojenější lidé, kteří vyhrávali. Překvapením ale bylo, že míra štěstí podle všeho nesouvisela s velikostí výhry. To vědcům naznačilo, že pocity šťestí nejsou přímo spjaty s penězi. Když pak dále analyzovali různé faktory, které souvisely s experimentem, dospěli k názoru, že lidé jsou nejvíce potěšeni v případě nečekané výhry, pokud to souvisí s poučením. Jako šťastnější se ukazovali ti, u kterých byla výhra spojena s pocitem učení se, pochopením hry a proniknutím do jejích zákonitostí.
TIP: Vědci potvrzují: Za peníze si štěstí nekoupíte. Ani přátelství
U podobných psychologických studií, které jsou založené na jednoduchých hrách a pravidlech, bývá často obtížné určit, nakolik jsou vypovídající pro reálný život. Výsledky nabízejí mnoho dalších interpretací a ve hře se objevuje velké množství faktorů, které vědci nezohledňují. Autoři této studie jsou ale přesvědčeni, že je přinejmenším možné dosahovat větší spokojenosti a pocitu štěstí díky malým vítězstvím a spojených s velkým poučením, než jednorázovými velkými výhrami.