Půlstoletí stará fosilie patří nejstaršímu velkému mořskému plazu jižní polokoule
Paleontologům se podařilo rozluštit hádanku obratle, který se před téměř půlstoletím podařilo nalézt na Novém Zélandu. Jeho majitelem byl ještěroploutvý mořský plaz, který obýval jižní polokouli před zhruba 246 miliony let.
V roce 1978 byla v jednom horském potoce na Novém Zélandu objevena fosilie, s níž si tehdy nikdo moc nevěděl rady. Vlastně se jednalo o jediný obratel a identita jeho původního majitele zůstávala dlouho záhadou. S řešením této hádanky nyní přichází mezinárodní tým paleontologů. Podle vědců obratel patřil nothosaurovi, masožravému mořskému plazovi z velké skupiny ještěroploutvých (Sauropterygia). Svůj výzkum zveřejnili ve vědeckém časopisu Current Biology.
Dotyčný nothosaurus podle vědců obýval pobřeží tehdejšího praoceánu Panthalassa v blízkosti jižní pólu před asi 246 miliony let. Šlo o období spodního triasu, kdy se svět vzpamatovával z nejhoršího masového vymírání historie a na planetě panovaly extrémně vysoké teploty. Oblasti kolem rovníku byly prakticky neobyvatelné, zatímco polární oblasti nabízely relativně příjemné klima.
Nothosaurus ze skleníkového světa
„Popsaný nothosaurus je asi o 40 milionů let starší než doposud nejstarší známá fosilie mořských plazů skupiny ještěroploutvých z jižní polokoule,“ vysvětluje vedoucí výzkumu Benjamin Kear z Muzea evoluce švédské Univerzity v Uppsale. „Zjistili jsme, že tito dávní plazi žili v pobřežních mělčinách, které se nacházely za hranicí dnešního polárního kruhu.“