První vertikální indoorová farma svého druhu vyprodukuje přes 1 800 tun jahod ročně

V americkém Richmondu vznikla vertikální farma, která má produkovat jahody a v budoucnu i další plodiny. Podle provozovatelů je až o 97 % úspornější, pokud jde o spotřebu půdy a ve srovnání s konvenčním zemědělstvím spotřebuje až o 90 % méně vody.

30.09.2024 - Stanislav Mihulka



V americkém Richmondu byla uvedena do provozu první vertikální farma svého druhu na světě, která má v indoorových podmínkách vyprodukovat zhruba 1 800 tun prémiových jahod ročně. Za projektem Plenty Richmond Farm stojí mezinárodní tým vědců, který si od projektu slibuje rozvoj nové fáze zemědělství.

Jahody pěstované na výšku

Projekt vertikální farmy je vyústěním šestiletého vývoje a přibližně 200 dílčích výzkumných projektů. Jahody a v budoucnu i další plodiny na ní vyrůstají v devět metrů vysokých konstrukcích. Celá farma přitom zabírá plochu méně než 3 700 metrů čtverečních (0,37 hektarů), což je jen zlomek plochy, jakou by pro stejně velkou úrodu zabrala tradiční plantáž. Na rozdíl od tradičního způsobu pěstování navíc plodiny z indoorové vertikální farmy nepodléhají sezónním výkyvům počasí.

První jahody z Plenty Richmond Farm se mají na trhu objevit již na počátku příštího roku. Podle guvernéra státu Virginie Glenna Youngkina tento projekt podporuje místní zemědělskou produkci a ekonomický rozvoj regionu a současně přispívá k ochraně životního prostředí.

Vertikální farmy už sice nějakou dobu existují, ale doposud se prakticky vždy zaměřovaly na pěstování salátu. Technologický pokrok v posledních letech umožnil, aby rozšířily nabídku i o jiné druhy plodin.

foto: Plenty, CC BY 4.0

Richmondská vertikální farma je až o 97 % úspornější, pokud jde o spotřebu půdy a ve srovnání s konvenčním zemědělstvím spotřebuje až o 90 % méně vody. Nevyžaduje používání pesticidů a její kontrolované prostředí a kratší dodavatelský řetězec výrazným způsobem snižují riziko chorob pěstovaných plodin.


Další články v sekci