Průzkumníci se potopili k nejhlouběji ponořenému vraku světa
Výzkumný tým se potopil k americkému torpédoborci USS Johnston, který leží v hloubce 6 564 metrů pod hladinou Tichého oceánu u filipínského ostrova Samar
V říjnu 1944 se odehrála Bitva u Leyte na Filipínách, největší námořní střetnutí druhé světové války v Tichomoří a nepochybně jedna z největších námořních bitev historie. Japonské námořnictvo sice poprvé ve větší míře použilo útoky letadel kamikaze, výsledek bitvy ale skončil jejich drtivou porážkou, což znamenalo definitivní konec jejich nadějí na obrat ve válce.
Součástí této monumentální bitvy bylo i střetnutí u východofilipínského ostrova Samar, kde bojoval již oslabený japonský Střední svaz viceadmirála Kurity se třemi skupinami amerického 7. loďstva viceadmirála Kinkaida. Američané v jednu chvíli vyslali do sebevražedného protiútoku skupinu torpédoborců, aby získaly čas pro letadlové lodě. Tři z těchto torpédoborců se potopily.
Rekordní průzkum vraku
Byl mezi nimi i torpédoborec USS Johnston. Jeho vrak byl u ostrova Samar objeven teprve v roce 2019. Ukázalo se, že se nalézá zhruba ve hloubce 6 456 metrů, což z něj dělá nejhlouběji potopený známý vrak lodi na světě. K vraku se nedávno potopil Victor Vescovo, bývalý důstojník US Navy, který velel výzkumné ponorce DSV Limiting Factor, se dvěma dalšími členy posádky.
TIP: Po 80 letech byl u norského pobřeží objeven torpédovaný německý křižník Karlsruhe
Během dvou osmihodinových misí Vescovo dosáhl světového rekordu v hloubce ponoru při průzkumu vraku lodi. S posádkou pořídili snímky vraku ve vysokém rozlišení a z různých stran. Na lodi jsou stále patrné zásahy, které dostala v neuvěřitelném dělostřeleckém souboji s největší a nejlépe vyzbrojenou válečnou lodí historie, japonskou bitevní lodí Jamato.
„Vrak je tak hluboko, že je v té hloubce jen velmi málo kyslíku. A i když je trošku kontaminován mořským životem, je pozoruhodně neporušený. Až na poškození, které utrpěl během zuřivé bitvy,“ popsal svá zjištění americký výzkumník Vescovo.