Proč vydělávají dlouháni víc než průměrně vysocí lidé?
Co měli společného Bill Gates a Steve Jobs? Vedle geniálních myšlenek i pohádkové jmění. Kromě toho oba o několik centimetrů přerostli celosvětový průměr. Jsou dlouháni předurčeni k úspěchu?
Podle studií amerických ekonomů hraje právě výška v životě člověka velkou roli a promítne se i v oblastech, kde bychom to možná nečekali: například na výplatní pásce. Za každý centimetr nad průměr přistane prý zaměstnancům v USA ročně na kontě v přepočtu o celých šest tisíc korun víc.
Inteligentnější děti
Fakt, že v minulosti dostávali pracovníci vyššího vzrůstu víc peněz, má své vysvětlení: Dlouháni bývali obyčejně také silnější, a zastali tudíž víc práce. Jenže proč stejná situace přetrvává i dnes, kdy značná část populace pracuje u počítačového stolu?
Některé studie ukázaly, že vysocí lidé mají rozvinutější sociální dovednosti i vyšší sebevědomí. Již od dětství se jim věnuje větší péče, což jim umožňuje dosáhnout lepší emocionální stability, která je v pracovním procesu nepostradatelná. Proč však blízké okolí upíná k vyšším dětem víc pozornosti než k ostatním?
Podle výzkumu Andrease Schicka a Richarda Steckela z Ohio State University vydělávali muži, kteří byli ve svých 11 letech považováni na základě své výšky za atraktivní, ve 30 letech průměrně o 6,5 % víc než ostatní; u žen to pak bylo o 10 % víc. Výška totiž signalizuje okolí, že má dítě dobrou výživu, jež přímo ovlivňuje jeho inteligenci a další schopnosti. Právě proto možná vysoké lidi podvědomě vnímáme jako vůdce.
Stále vyšší Evropané
Všichni američtí prezidenti od roku 1904 vynikali nadprůměrnou výškou. A v této „tradici“ pokračuje i Barack Obama, který měří 185 cm. Český prezident Miloš Zeman pro změnu dorostl do úctyhodných 192 cm.
Podle nedávné studie jsou Češi šestým nejvyšším národem na světě, hned za Nizozemci, Dány, Nory, Němci a Chorvaty. Čeští muži dnes měří průměrně 180 cm a ženy 167 cm. K „dlouhánům“ jsme se však neřadili vždy. Ještě v 19. století patřili Češi k nejmenším v habsburské monarchii. Odborníci pod vedením Johna Komlose zjistili, že důvody růstu průměrné výšky evropské populace v posledních desetiletích tkví asi ze 70 % v genetice, zatímco zbytek mají na svědomí socioekonomické faktory a kvalitní a pestrá strava.
Větší respekt, větší plat
Ne vždy se ovšem výška pojí s pozitivními záležitostmi. Pro dívku vyšší než 180 cm mohou být například taneční opravdovým utrpením. Na podpatcích měří ještě o několik centimetrů víc a najít vhodného tanečního partnera se stává nelehkým úkolem. „Když jsem šla na svůj první ples Klubu vysokých a mohla jsem se narovnat, protože všichni muži byli vyšší než já, bylo to pro mě něco naprosto neuvěřitelného,“ vzpomíná předsedkyně Klubu vysokých Iva Čvandová.
TIP: Proč mají vyšší lidé i vyšší inteligenci? Svou roli zřejmě hrají narušené geny
Přesto údajně hraje výška nejvýznamnější roli právě v období puberty a dospívání, kdy mají vyšší děti větší šanci prosadit se například v kolektivních sportech a rozvíjet tak své schopnosti. I když si to někteří vysocí lidé nechtějí připustit, mají díky svému fyzickému vzhledu výhodu: U ostatních budí respekt už jen svým vzrůstem a chovají se celkově sebevědoměji. A jelikož si v důsledku cení svých schopností víc, řeknou si i o vyšší plat.