Příběhy vojáků z polského tažení (2): Zachránce Frank Neubert
Ačkoliv příběhy většiny bojovníků německo-polského střetu z podzimu 1939 překryl čas, některé se přece jen vymykaly natolik, že svou zajímavostí přetrvaly do dnešních dnů. Platí to i o příběhu neznámého četaře Franka Neuberta
První bojové akce provedly střemhlavé bombardéry Ju 87B a pilotovi jedné ze stuk se přitom podařilo dosáhnout premiérového sestřelu války. Trojice strojů ze Sturzkampfgeschwader 2 „Immelmann“ vzlétla 1. září ve 4.45 z letiště Nieder-Ellguth. Formaci vedl proslulý plachtař major Oscar Dinort, avšak proslavit se měl dosud neznámý četař Frank Neubert (1915–2003), který na junkersech létal už od roku 1936.
Památný souboj Neubert později popsal takto: „Dostali jsme rozkaz udeřit na letiště v Krakově. Po svržení pum jsme opět zamířili nad území Říše a nabrali výšku. Vtom jsem spatřil vpravo pod námi polní letiště, kolem něhož kroužila letadla, a přímo před našimi stroji se objevila osamělá stuka napadená dvojicí stíhačů. Rozhodl jsem se kamarádovi pomoct a snažil se dostat do palebné pozice."
Zachránil spolubojovníka
Neubertovi vzpomínky pokračují: „Když se mi to podařilo, vypálil jsem, ale bez úspěchu. Teprve po druhé dávce jsem spatřil, jak se stopovky zaryly do kokpitu protivníka. Nejprve se zdálo, že stroj zůstal nepoškozen, a tak jsem nastoupil ke třetí zteči. Náhle se letoun rozprskl jako ohnivý míč a úlomky nám prolétly kolem uší. Obrátil jsem se proti druhé stíhačce, jenže protivník se odpoutal elegantním manévrem a zmizel.“
Junkersy se vrátily na letiště a bez dalších příhod přistály. Poručík Brandenburg, pilot napadeného letounu, prý padl Neubertovi kolem krku se slovy: „Zachránil jsi mi život.“ V sestřelené stíhačce PZL P.11c našel smrt kapitán Mieczysław Medwecki.
TIP: Hans-Joachim Marseille: Hitlerova obávaná hvězda Afriky
Neubert se zapojil i do kampaní proti Francii a Anglii, roku 1941 bombardoval jugoslávská vojska a řecké přístavy, přičemž za potopení tankeru obdržel Železný kříž. Od podzimu 1942 létal na východní frontě v bitevníku Hs 129, v lednu 1943 přežil po zásahu projektilem z protiletadlového kanonu těžké zranění. Na konci války patřil k nejzkušenějším bitevním pilotům Luftwaffe s asi 350 bojovými lety, později u Bundeswehru dosáhl hodnosti podplukovníka.
Příběhy vojáků z polského tažení:
- Witold Pilecki: Dobrovolně do Osvětimi (vyšlo 9. dubna)
- Zachránce Frank Neubert (vyšlo 12. dubna)
- Władysław Gnyś a jeho cesta z polského letectva do RAF (vychází 16. dubna)