Pozor, padá kulka! Co se přesně děje s projektilem vystřeleným do vzduchu?
Jak moc je nebezpečná „oslavná“ střelba do vzduchu?
Země gravitačně interaguje s každým hmotným tělesem ve svém okolí – a platí to pochopitelně i pro vystřelený projektil. Tudíž poté, co kulka vypálená do vzduchu dosáhne vrcholu své trajektorie, začne padat zpátky. Výška, do jaké se předtím dostane, stejně jako rychlost pádu pak závisejí na typu zbraně a projektilu. Obecně však platí, že čím víc střelného prachu ve zbrani, tím výš vystřelený náboj doletí.
Zákon gravitace
Generálmajor americké armády Julian Hatcher v roce 1947 vypočítal, že standardní kulka ráže .30 vypálená z pušky kolmo vzhůru vystoupá za osmnáct sekund asi do 2 743 metrů a za dalších jednatřicet sekund dopadne zpátky, přičemž v posledních několika stovkách metrů nad zemí dosáhne téměř konstantní rychlosti 91 metrů za sekundu. Předpovědět místo dopadu je ovšem značně obtížné, protože dráhu náboje ovlivňuje mimo jiné vzdušné proudění.
TIP: Odborníci varují: Za masovými střelbami v USA jsou neléčené psychické poruchy
V každém případě nejsou nijak ojedinělé případy, kdy taková kulka někoho poraní. Například při vítání nového roku 2004 ve Spojených státech způsobily výstřely do vzduchu devatenáct zranění, a dokonce i jednu smrt.
V letech 1985 až 1992 skupina lékařů v lékařském centru Martina Luthera Kinga v Los Angeles zkoumala oběti střelných zranění a identifikovala mezi nimi 118 případů, o kterých se předpokládá, že je zasáhly padající kulky. Mezi oběti patřili i lidé, které projektily zasáhly poměrně daleko od místa střelby, když se věnovali své každodenní práci.