Povrchová teplota obličeje může prozradit významné informace o zdravotním stavu
Podle výzkumu čínských vědců se některé zdravotní problémy mohou projevit v rozložení teploty tváře pacienta a lze z ní také odvodit, zda dotyčný člověk biologicky stárne v souladu se svým formálním věkem.
Z lidské tváře je možné na první pohled vyčíst mnoho věcí. Čínští vědci nedávno zjistili, že se to týká i zdravotního stavu. Teplotní sken povrchové teploty tváře může podle vědců přinést diagnostické informace, aniž by bylo nutné pacienta nějak invazivně testovat.
Průměrná tělesná teplota u lidí s přibývajícím věkem klesá. Pokud ale jde o detailní rozložení povrchové teploty tváře a její změny, je situace mnohem komplikovanější. Čínský tým pořídil skeny teploty u celkem 2 811 Číňanů ve věku 21 až 88 let a získaná data zpracoval s využitím umělé inteligence. Výsledky zajímavého výzkumu v těchto dnech uveřejnil odborný časopis Cell Metabolism.
Zdraví ve tváři
Umělá inteligence odhalila několik charakteristických uspořádání povrchové teploty tváře, které se pojí s konkrétními zdravotními či metabolickými obtížemi. Také se ukázalo, že z rozložení teploty tváře je možné odvodit, zda dotyčný člověk stárne biologicky rychleji, nebo naopak pomaleji, než by odpovídalo jeho formálnímu věku.
Badatelé vytvořili model pro automatické hodnocení teplotního skenu lidské tváře. Tento model dokáže s asi 80% přesností určit, zda dotyčný člověk má nějakou metabolickou chorobu, jako je například steatóza jater nebo diabetes. Obecně se ukazuje, že lidé s takovou chorobou mají o něco vyšší teplotu tváře v oblasti očí, než by odpovídalo jejich věku a pohlaví.
TIP: Vědci vystopovali geny, které jsou zodpovědné za vzhled lidské tváře
Teplotní sken podle čínských vědců prozradí i to, zda má člověk problémy s vysokým tlakem. V takovém případě sken detekuje vyšší teplotu obličej v oblasti očí a zároveň tváří. Muži s vysokým krevním tlakem mají navíc ještě o něco chladnější nos. Studie čínského týmu má svá omezení. Zahrnuje pouze Číňany, takže bude nutné ověřit, zda pozorované vztahy fungují i u lidí z jiných koutů světa.