Podobnost podporuje různorodost a stabilní počasí přeje biodiverzitě

Američtí vědci zjistili, že velká biodiverzita, kterou se mohou chlubit tropické oblasti, je dána zdejším stabilním počasím

26.01.2017 - Zuzana Teličková



Výsledky výzkumu porovnávajícího biodiverzitu hmyzu v rozličných nadmořských výškách v různých obdobích historie Země také naznačily, že biodiverzita je dnes o mnoho menší než byla před desítkami milionů let, kdy teplota na celé zeměkouli nevykazovala velké rozdíly.

„Již asi před 150 lety byl poprvé zaznamenán rozdíl v biodiverzitě daný nadmořskou výškou, který se považuje se za jeden z nejobecnějších zákonů přírody,“ říká jeden z autorů studie Brian Farrell z Harvardské univerzity. „Teď jsme však dokázali, že v době, kdy se většina dnešních organismů diverzifikovala, tedy během eocénu, neexistovala na Zemi roční období a to ani v oblastech, kde jsou teploty nízké.“ Zdá se, že diverzitu v přírodě oslabil právě příchod ročních období mírného pásma. 

TIP: Nebezpečně zorientovaný krokodýl mořský aneb Špatní krokodýli se vracejí

Doposud se vědci snažili velkou druhovou rozmanitost v tropech vysvětlit vyššími teplotami a větším množstvím světla. Skutečnost, že teplota v nejteplejších a nejchladnějších měsících se tu liší jen o pár stupňů, však hraje mnohem důležitější roli. Podle Farrella mohly kdysi dávno palmy, krokodýli a jiní zástupci tropických druhů žít v místech, která dnes tvoří Arktidu.

Témata

objevy
  • Zdroj textu

    Příroda 9/2010

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci