Jak známo, Leonardo da Vinci nebyl jen malíř a sochař, ale také vynálezce – a mimo jiné navrhl nejdelší most své doby. V roce 1502 na žádost sultána Bajezida II. vytvořil koncept visutého mostu, jenž měl vést přes Zlatý roh mezi Istanbulem a Galatou a měřit 240 metrů, tedy desetkrát víc než tehdejší běžné spojnice. Leonardův projekt ovšem zůstal pouze na papíře – tedy až do roku 2001, kdy zmenšenou verzi postavili v norském Oslu.
TIP: Mistrova touha vzlétnout: Leonardo da Vinci a jeho létající stroje
Doktorandka MIT Karly Bastová zkoumala, které materiály měl da Vinci k dispozici, dál se zaměřila na dobové metody, a dokonce i na geologii místa. Zjistila tak, že kdyby most vznikl z kamene, mohl se návrh uskutečnit. Vynálezce však disponoval pouze cihlami či dřevem, které by konstrukci neudržely.
Bastová z bloků vytištěných na 3D tiskárně vytvořila model v měřítku 1 : 500 a výsledky prezentovala na konferenci Mezinárodní asociace pro skořepinové a prostorové konstrukce. V budoucnu tak možná budeme chodit po mostě, jehož první návrh se datuje na počátek 16. století.