Pod lupou: Z vědeckého hlediska většina domnělých afrodiziak nefunguje
Nálepka afrodiziaka se přisuzuje stovkám přírodních látek, od potravin přes různé části zvířecích těl až po léčivé byliny. Moderní vědecké studie však u většiny zkoumaných rostlin kýžené účinky neprokázaly
Etnologové napočítali celkem 718 druhů rostlin, jež se v tradiční lidové medicíně po celém světě užívají coby domnělá podpora libida. Zatímco však domorodci o jejich účinnosti nepochybují, západní vědci jsou o něco skeptičtější. Jakmile se totiž příslušná substance ocitne pod mikroskopem, její afrodiziakální moc zpravidla bledne.
Ačkoliv botanikové podrobili pečlivému zkoumání několik desítek druhů rostlin, slibné výsledky vykázal pouze zlomek z nich. Podle farmakologické studie z univerzity v Novém Dillí skýtá ověřený účinek například kořen ženšenu, oblíbený v tradiční východní medicíně, jehož užívání prokazatelně stimuluje prokrvení houbovitého kavernózního tělesa penisu a tím zkvalitňuje erekci. Naopak velmi populární jihoamerická řeřicha peruánská, známější pod názvem maca, se ukázala jako nepříliš spolehlivá.
Kořen ženšenu patří mezi několik málo prokazatelně účinných afrodiziak. (foto: Shutterstock)
Všeho moc škodí
Vědci nicméně upozorňují, že se mechanismus afrodiziakálního působení dosud nepodařilo dostatečně prozkoumat. Zvolený pomocník může působit dvěma způsoby: usnadnit erekci nebo zvýšit pocity sexuálního vzrušení. Ve druhém případě však vstupuje do hry celá škála dalších faktorů – jako hladina hormonů, energie či celkový kontext dané situace – jejichž výsledný efekt lze měřit jen obtížně.
TIP: Láska z lahvičky: Zájem o afrodiziaka podle prodejců stoupá
V neposlední řadě pak, stejně jako v kterékoliv jiné oblasti medicíny, hraje klíčovou roli množství: Například konopí, jež indičtí léčitelé užívali k podpoře libida prokazatelně již ve 2. století př. n. l., může ve vysokých dávkách naopak znemožnit prožití orgasmu či vyvolat apatii, a sexuální touhu tak snížit.