Počet lidí na světě roste mnohem pomaleji než před 50 lety
Světová populace roste každým dnem – ještě před 100 lety žily na celém světě jen necelé 2 miliardy lidí. O století později je to už 7,5 miliardy. Zdánlivě nezadržitelné tempo růstu ale výrazně zpomaluje
Podle OSN aktuálně na světě žije 6,5 % všech lidí, kteří kdy obývali naši planetu. Zatímco do roku 1900 byl roční růst světové populace lineárně pozvolný, v posledním století jde o závratné exponenciální tempo. Data statistiků ukazují, že od roku 1900 do roku 2000 se počet lidí na Zemi ztrojnásobil!
TIP: Tikající populační exploze: Jak bude vypadat světová populace za 50 let
Dobrou zprávou je, že exponenciální populační exploze je zřejmě u konce. Meziroční tempo růstu světové populace zažilo svůj vrchol v roce 1962, kdy se za jediný rok zvýšil počet lidí o 2,1 %. Od té doby je roční nárůst každý rok nižší – aktuální rychlost růstu světové populace je zhruba 1,2 %. Podle vědců jde o dlouhodobý trend, který bude pokračovat. Na konci tohoto století by tak mohl počet lidí na světě stagnovat, nebo i mírně klesat.
Vývoj světové populace od roku 1750
Světová populace stárne závratným tempem
Kromě změny tempa růstu populace se také výrazně mění věkový průměr obyvatel Země. Lidé se dožívají stále vyššího věku a zároveň se rodí stále méně dětí. Když v roce 2012 dosáhla světová populace 7 miliard lidí, činil podíl starších 65 let osm procent (562 milionů). V loňském roce byl tento podíl již 8,5 % a do roku 2050 bude podle demografických odhadů na Zemi žít více než 1,5 miliardy lidí starších 65 let - tedy zhruba 16 %.