Pesimistická předpověď: Čeká nás dramatická sezóna hurikánů?

Klimatologové pro letošek předpovídají extrémně aktivní sezónu hurikánů, především kvůli rekordně vysokým teplotám hladiny Atlantiku a pravděpodobnému přepnutí jevu El Niño do jevu La Niña během vrcholu hurikánové sezóny.

22.04.2024 - Stanislav Mihulka



Klimatology ve Spojených státech čeká každým rokem velmi důležitý úkol – předpověď sezóny hurikánů. Taková předpověď samozřejmě nemůže být úplně detailní, a ne vždy vyjde, protože pozemské klima je opravdu hodně složitý systém. Přesto jsou ale takové předpovědi významné pro celou řadu odvětví v Severní Americe.

Každoročně se takových předpovědí objeví vícero a postupně dochází k jejich průběžnému zpřesňování. Nedávno zveřejněná předpověď letošní hurikánové sezóny příliš optimistická není. Podle odborníků Coloradské státní univerzity lze pro letošní rok očekávat extrémně aktivní hurikánovou sezónu, kterou budou pohánět rekordní teploty povrchu oceánu v tropické a subtropické oblasti Atlantiku.

Teplá voda živí hurikány

Podle předpovědi by velmi teplá voda v Atlantiku měla přinést nadprůměrné běsnění hurikánů. Právě teplá mořská voda je totiž základním zdrojem při vzniku hurikánů. Zároveň také způsobuje obecně nižší atmosférický tlak a méně stabilní atmosféru, což jsou další dva faktory, které přispívají k větší aktivitě hurikánů.

Vědci rovněž očekávají, že ačkoliv je tropický Pacifik momentálně pod vlivem globálního klimatického jevu El Niño, během vrcholu hurikánové sezóny v Atlantiku, tedy v srpnu až v říjnu, by mělo dojít k „přepnutí“ klimatických podmínek do situace, kterou klimatologové označují jako La Niña.

Pokud k tomu dojde, La Niña povede k oslabování větrů ve větších výškách v oblasti tropického Atlantiku. To zase bude mít za následek oslabení vertikálního střihu větru, tedy změn rychlosti nebo směru větru při změně výšky. Také tento vývoj situace přispěje k posílení vzniku i intenzity hurikánů v Atlantiku. Pokud se uvedené scénáře opravdu naplní, mají se ve Střední a Severní Americe „na co těšit“.

Chlapeček a holčička

El Niño (chlapeček) a La Niña (holčička) jsou dva extrémní stavy cyklického klimatického jevu ovlivňujícího teplotu hladiny moře a atmosférické podmínky nad Tichým oceánem. Rozdíl mezi nimi spočívá v teplotě povrchu moře a vzdušném tlaku nad Tichým oceánem.

V období El Niño je teplota povrchu moře na východě Tichého oceánu nadměrně vysoká, což způsobuje změny v atmosférickém tlaku a proudění vzduchu. To může mít dalekosáhlé dopady na počasí po celém světě, včetně zvýšené srážkové činnosti v některých oblastech a sucha v jiných. Co se týče hurikánů, El Niño obvykle vede ke snížení počtu hurikánů v Atlantiku a zvýšení počtu hurikánů v oblasti Tichého oceánu.

Naopak, v období La Niña je teplota povrchu moře východně od Tichého oceánu podprůměrná. To má tendenci vést k opačným dopadům na počasí, jako je zvýšená aktivita hurikánů v Atlantském oceánu a snížená aktivita v oblasti Tichého oceánu. Také La Niña sebou často nese extrémní počasí, včetně sucha v určitých oblastech a záplav v jiných.


Další články v sekci