Ozařování poškozené míchy červeným světlem může podpořit regeneraci nervů
Experimenty s fotobiomodulací – léčbou využívající ozařování poškozených buněk a tkání světlem, naznačují, že je tímto způsobem možné chránit poškozenou nervovou tkáň a pomoci i k její regeneraci.
Poranění páteře, při nichž dochází k poškození míchy, jsou bohužel poměrně častá. Rizikové jsou nejrůznější pády, zranění při sportu a v neposlední řadě také dopravní nehody. Stále přitom platí, že poranění míchy neumíme zcela vyléčit, zvlášť pokud jde o rozsáhlá poškození.
Výzkumné týmy ve světě pracují na nových metodách léčby zraněné míchy, které by tuto nepříznivou situaci mohly alespoň částečně zlepšit. Obvykle jde o léčbu s biologickými základy, která využívá kmenové buňky nebo třeba genetické postupy. Ve hře jsou ale i jiné možnosti.
Léčba světlem
Britský neurochirurg Andrew Stevens z Birminghamské univerzity a jeho spolupracovníci vyvinuli a vyladili léčbu, která je založená na přímém ozařování poškozené míchy červeným světlem. Takové světlo přispívá k obnově funkce nervových buněk a stimuluje regeneraci nervové tkáně. Jejich výzkum nedávno zveřejnil odborný časopis Bioengineering & Translational Medicine.
Jde o takzvanou fotobiomodulaci, při níž slabé červené či blízce infračervené světlo z implantovaných diod emitujících světlo (LED) či laserů příznivě ovlivňuje hojení nervové tkáně, tlumí bolesti a záněty, které podobná poranění provází. Přínosy fotobiomodulace jsou stále předmětem výzkumu, několik zařízení využívajících fotobiomodulaci již ale bylo schváleno americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a výzkum naznačuje potenciál pro léčbu řady zdravotních problémů, včetně revmatoidní artritidy nebo zánětu ústní sliznice – jedné z nejčastějších a nejvíce obtěžujících komplikací u pacientů podstupujících léčbu rakoviny. V jiných oblastech jsou výsledky této léčebné techniky spíše neprůkazné.
Andrew Stevens a jeho kolegové testovali léčbu v experimentech in vitro, a také in vivo, u laboratorních potkanů s poškozenou míchou. Výsledky experimentů potvrzují, že přímé ozařování červeným světlem chrání poškozenou nervovou tkáň a podporuje její regeneraci. Pokusy in vitro například ukázaly, že po pěti dnech se počet živých buněk vystavených fotobiomodulaci zvýšil o 45 % ve srovnání s kontrolní skupinou.