Opičí krize středního věku: Šimpanzi a orangutani umí být pěkně náladoví

Zdá se, že opice prožívají krizi středního věku podobně jako lidé. Pro tento jev tedy zřejmě existuje biologické vysvětlení a nejedná se o záležitost spojenou s kulturou či civilizací

15.12.2018 - Marek Telička



Lidé napříč všemi světovými kulturami se kolem čtyřicátého roku potýkají s úbytkem energie a nespokojeností s vlastním životem. Podle studie Andrewa Oswalda z University of Warwick v Anglii řeší stejný problém i orangutani a šimpanzi z šedesáti zoologických zahrad celého světa.

Opičí splín

Ošetřovatelé celkem pěti set zvířat byli požádáni, aby poskytli co nejpodrobnější informace o svých svěřencích, jejich náladě, emocích a celkovém stavu. Na stupnici měli také označit, jak šťastní by byli, kdyby se na týden stali hodnoceným zvířetem. Z výsledků průzkumu vyplynulo, že opice, které se dožívají 50 až 55 let, zaznamenávají největší pokles nálady právě v polovině svého života.

„Objevení tohoto vzorce nás skutečně ohromilo,“ popisuje Oswald. „Vypadá to, že krize středního věku je řízená biologií primátů způsobem, kterému nerozumíme, a pokud tomu tak opravdu je, musíme se všichni naučit, jak si s ní poradit.“

TIP: Přemýšlení o myšlení: Primáti opět překvapují

Oswald také optimisticky dodává, že výsledky studie by mohly lidem pomoci krizi lépe pochopit. Podle psychologa Arthura Stona ze Stony Brook University v New Yorku vylučuje Oswaldovo nové zjištění některé dosavadní teorie o krizi středního věku u lidí. V případě, že se jedná o fyzické nebo chemické změny v organismu, pak by krize neměla být způsobována například historickými okolnostmi. „Možná jde o změny v mozku – ve způsobu, jakým fungují neurotransmitery, nebo jde o změny v účincích hormonů, které ovlivňují to, jak lidé a zvířata vnímají svůj život a jak se cítí. Myslím, že lidé se nyní začnou touto problematikou zabývat vážněji.“

  • Zdroj textu

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci