Představíme vám pětici míst, jimiž lze jako okny nahlédnout do minulosti. Odhalují doby, kdy po Zemi ještě pobíhali mamuti, ideální příbytky se budovaly ve skalách a dávné císaře hlídaly hliněné armády
Americký národní park Mesa Verde o rozloze přibližně 212,4 km² ukrývá víc než 4 300 archeologických nalezišť, mezi nimiž figuruje i 600 skalních sídel. První obyvatelé – paleoindiáni – se v lokalitě usadili již zhruba v roce 7500 př. n. l. Ve 12. století pak dosáhli mistrovství právě v budování příbytků pod ochranou skalních převisů. Neustále rostoucí teploty a nekonečná sucha je však nakonec vyhnaly do úrodnějších krajů.
Paleolitické graffiti
Jeskyně Altamira, Kantábrie, Španělsko
Španělská Altamira se stala první objevenou jeskyní na světě, jejíž útroby zdobí prehistorické malby. Veřejná prezentace nálezu roku 1880 však vyvolala vlnu kritiky vědců, kteří autentičnost tamních děl zpochybňovali. Domnívali se totiž, že prehistorický člověk ještě neměl k malování dostatečnou mozkovou kapacitu. V roce 1902 se nicméně konečně dostavilo i vědecké uznání a Altamira dnes představuje jedinečné a velmi rozsáhlé svědectví o životě našich předků v době mladšího paleolitu, tedy před 40–10 tisíci let.
Posmrtná armáda
Mauzoleum prvního císaře, provincie Šen-si, Čína
Až do 3. století př. n. l. se datuje obrovská terakotová armáda, jež měla posmrtně chránit prvního císaře sjednocené Číny Čchin Š’-chuang-tiho. Jeho hrobku objevili v roce 1974 farmáři při kopání studny. Na svůj nález upozornili archeology, kteří pak oblast podrobně prozkoumali a odhalili jedno z největších mauzoleí na světě: Císařovu hliněnou „ochranku“ tvoří víc než osm tisíc pěšáků, 130 vozů tažených koňmi a stopadesátičlenná kavalerie.
Vykopaná legenda
Město Trója, provincie Çanakkale, Turecko
Až do druhé poloviny 19. století existovala Trója pouze v příbězích. Když však v roce 1865 začal britský archeolog Frank Calvert kopat v tureckém Hisarlıku a o tři roky později se k němu připojil Heinrich Schliemann, bylo brzy jasné, že odkrývají legendu. Vykopávky odhalily, že v dané lokalitě nestálo pouze jedno město: Napříč tisíciletími ničily zástavbu přírodní katastrofy a války, a vznikala proto v dalších a dalších vrstvách. V současnosti jich známe devět, přičemž nejstarší pochází z období mezi lety 3000 a 2600 př. n. l.
Pravěká matka
Věstonická venuše, Dolní Věstonice, Česká republika
Asi nejznámější české archeologické naleziště proslulo hlavně objevem plastiky Věstonické venuše, která vznikla mezi lety 29000 a 25000 př. n. l., a bývá proto označována za nejstarší keramickou sošku na světě. I díky ní víme, že na území Dolních Věstonic žili již lovci mamutů. Celá lokalita se zařadila na seznam českých národních kulturních památek a poklady, které vydala, si můžete prohlédnout v místním archeologickém muzeu. Za návštěvu stojí rovněž přilehlá zřícenina hradu Děvičky, o němž se písemné doklady zmiňují už roku 1222.