Odulý spodní ret: Genetická anomálie se stala poznávacím znamením Habsburků

Aniž by byl člověk znalcem historie, pozná na portrétech mnohé členy habsburského domu právě díky převislému spodnímu rtu




V důsledku genetické mutace, posílené nesčetnými příbuzenskými sňatky, trpělo mnoho příslušníků habsburského rodu psychickými poruchami a mezi příslušnicemi rodu se událo velké množství abnormálních porodů, o případech neplodnosti nemluvě.

Nejslavnější rty v dějinách

Výrazným projevem mutace byl typický „habsburský ret“ neboli dědičná progerie. Osoby, které jí trpí, mají dolní čelist natolik prodlouženou a vystouplou, že dolní zuby vyčnívají přes horní, takže často ani nemohou zavřít ústa. Naprosto děsivým produktem blízkých příbuzenských vztahů mezi Habsburky byl poslední španělský král této dynastie – Karel II. V důsledku genetické degenerace trpěl dvěma vzácnými chorobami – nedostatkem hormonů v hypofýze a poruchou vylučování kyselin ledvinami. Kromě toho měl ještě tu smůlu, že od otce i od matky zdědil slabou tělesnou konstrukci a chatrné zdraví.

Nikdo jiný z jeho příbuzných neměl tak předsunutou dolní čelist, kvůli které velmi těžko mluvil a neustále slintal. Žvýkat mohl jen s nesmírnými obtížemi a jeho obrovský jazyk mu bránil zřetelně vyslovovat. Jeho stav se stále zhoršoval, po třicítce už ho neunesly nohy a proměnil se ve vyzáblou, duševně chorou trosku. Nelze se proto divit, že byl pomatený, negramotný a zcela neschopný vlády či zplození dědice.

Zdravý genofond Marie Terezie

Marie Terezie a její potomci se naštěstí pro podunajskou monarchii vyhnuli důsledkům dynastického šílenství, neboť její matka ani babičky nepocházely z habsburské dynastie.

TIP: Historie příbuzenských sňatků: Proč incest ničí pokrevní linie

Karel VI. se oženil s Alžbětou Kristinou Brunšvicko-Wolfenbüttelskou, příslušnicí vznešeného welfského rodu, jehož členové získali pro Hannoversko kurfiřtskou hodnost a roku 1714 dosedli osobou Jiřího I. na britský trůn. Babička Marie Terezie z matčiny strany, princezna Kristina Luisa Öttingenská byla „pouze“ potomkem říšského knížecího rodu, ale o to bohatší a zdravější měla genofond. Dědeček Marie Terezie z otcovy strany byl sice císař Leopold I., jehož typický habsburský ret upoutá na všech jeho portrétech, ale vzal si Eleonoru Magdalenu Falcko-Neuburskou z té větve Wittelsbachů, která se s Habsburky do té doby nespříznila.

  • Zdroj textu

    Kauzy (extra Historie)

  • Zdroj fotografií

    Wikipedie


Další články v sekci