Odkud do Evropy přišli záhadní Avaři? Odpověď nabízí genetika
Tajemné kočovné etnikum Avarů se do Evropy zřejmě dostalo velmi rychle a z obrovské vzdálenosti, ukazuje to výzkum genetiků z Institutu Maxe Plancka
V polovině 6. století našeho letopočtu dorazili do střední Evropy kočovní Avaři. Mísili se s místními Slovany, s nimiž měli složitý a rozhodně ne idylický vztah. V Panonské pánvi vytvořili vlastní říši, Avarský kaganát, která v této oblasti hrála významnou roli až do počátku 9. století. Říše Avarů zanikla v důsledku střetu s Karlem Velikým a zbylí Avaři se časem asimilovali s nově příchozími Maďary.
O Avarech toho víme málo, v neposlední řadě kvůli tomu, že po sobě nezanechali písemné záznamy. Tajemstvím je obestřený především jejich původ, kolem něhož se objevila řada hypotéz. Nedávno se do této záležitosti vložili společně s archeology také genetici, v rámci mezinárodního týmu, který vedli odborníci německého Institutu Maxe Plancka pro evoluční antropologii v Lipsku.
DNA z koster Avarů
Badatelé analyzovali ostatky celkem 66 Avarů z hrobů v Panonské pánvi, včetně lidí pohřbených v osmi hrobech s nejbohatší výbavou, jaké kdy byly u avarské kultury nalezeny. „Hledali jsme odpověď na otázku, která je záhadou už více než 1 400 let. Odkud vlastně přišly elity Avarů, které svého času málem vyvrátily Konstantinopol a pak vládly více než 200 let na jihu střední Evropy?“ popisuje vedoucí výzkumného týmu Johannes Krause.
TIP: Obři děsivého vzhledu: Skutečně Avaři přinášeli Slovanům jen smrt?
Výsledky výzkumu ukazují, že Avaři přišli z velké dálky a velmi rychle. Avarské elity pocházejí z oblasti severovýchodní Asie a jejich příchod zřejmě souvisí se zhroucením Rouranského kaganátu, který se nacházel zhruba v oblasti dnešního Mongolska. Do Evropy se dostali přes Kavkaz a vzdálenost více než pěti tisíc kilometrů urazili během jediné generace. Migrace Avarů je tím pádem jedním z nejrychlejších a také největších známých přesunů etnik ve známé historii.