Odborníci spočítali, že přes 80 % Čechů přeplácí za plyn. Jedná se o částky vyšší než 5 500 Kč
Už v minulých letech vykazovala analýza energetického trhu překvapivě negativní výsledky. Letošní výsledek ale bohužel předčil očekávání všech zapojených odborníků. Průměrná výše přeplatku se vyšplhala zase výše. Aktuálně se pohybuje okolo 5 500 Kč ročně. Cena komodity jako taková však nijak razantně nevzrostla. Co je tedy příčinou toho, že velké množství domácností za odběr plynu platí nesmyslně vysoké částky?
Kámen úrazu je podle odborníků nevhodně vybraný dodavatel. Na trhu jich operuje více než 80 různých a jen velmi málo lidí věnuje dostatek času detailnímu porovnání všech cenových nabídek. Raději sáhnou po prvním produktu, který jim přijde na oko výhodný. Přitom cena plynu se u jednotlivých dodavatelů liší, někdy i výrazně.
Druhý případ je asi ještě častější. Velké množství odběratelů už léta letoucí odebírá od stejného dodavatele. A to hlavně z důvodu, že do roku 2007 zákon odběratelům bezplatně přejít k jinému dodavateli neumožňoval. Jednoduše si natolik zvykli, že ani nyní, když už je situace na trhu uvolněná, se do změny nikterak neženou. Přijde jim to zbytečně složité a časově náročné. To si raději, jak často sami říkají, pár korun připlatí. Ono to ale ve výsledku úplně pár korun není.
Jak se vyznat v džungli nabídek?
Máte zájem na plynu ušetřit a nevíte, jak na to? Poradíme vám. Srovnat ceny plynu všech dominantních i alternativních dodavatelů si můžete jednoduše online. Jak to probíhá? Vyplníte několik základních údajů do speciální kalkulačky. Ta na základě vašich zadaných údajů vygeneruje seznam dodavatelů, s kterými můžete ušetřit. Následně si také můžete rozkliknout podrobné podmínky, které se k produktům vztahují.
Hlavní výhoda online kalkulačky je, že vždy počítá s aktuálními daty a také vám ukáže právě probíhající akce – někteří dodavatelé například nabízejí podpisovou prémii, nebo jiné zajímavé odměny.
Samozřejmostí je možnost přibližně si spočítat úsporu. A pokud pro vás bude dostatečně zajímavá a taktéž podmínky nového dodavatele vám budou vyhovovat, podepíšete smlouvu a o zbytek už se postarají pracovníci srovnávacího portálu, který kalkulačku provozuje. Není na tom nic těžkého.
Nejlepším obdobím pro změnu je léto
Je to prosté. Přestože je samotná změna velmi snadná, je třeba do ní započítat i výpovědní lhůtu. V obvyklých případech, kdy má domácnost se svým dodavatelem smlouvu na dobu neurčitou, trvá výpovědní lhůta tři měsíce a začíná prvním dnem následujícího měsíce po výpovědi. Pokud se tedy rozhodneme změnit dodavatele 2. ledna, k reálné změně dojde až 1. května. V době, kdy už slunce začíná hřát a vytápět pomalu není potřeba.
Stoprocentně je taková změna lepší než žádná, ale pokud chce rodina ušetřit co nejvíce, je tou nejideálnější dobou právě léto. Vše se obvykle bez problémů stihne včas. Využít můžete i jedné z mnoho probíhajících akcí. Například Ušetřeno.cz aktuálně nabízí bonus až 1 500 Kč, pokud změnu dodavatele provedete přes jejich portál. Když to sečtete s úsporou, už je to pěkných pár tisícovek.