Odborníci poprvé detekovali mikroplasty přímo v mozkové tkáni

Nový výzkum odhalil mikroplasty v oblastech mozku, kam musely proniknout skrz hematoencefalickou bariéru. Ta přitom slouží jako ochrana mozku právě před cizorodými látkami.

24.09.2024 - Stanislav Mihulka



Mikroplasty – drobné polymery, které mají svůj původ ve zhruba 400 milionech tun plastů, jež lidé každoročně vyprodukují, se nepozorovaně dostávají do našich těl prostřednictvím potravin, které jíme, vody, kterou pijeme a vzduchu, který dýcháme. Není před nimi úniku a jsou takřka všude – vědci je objevili v lidských střevech, krvi, mozku, placentě nebo v mateřském mléce.

Nový výzkum odhaluje mikroplasty i v krevních sraženinách v oblasti mozku, kam musely proniknout skrz hematoencefalickou bariéru. Ta přitom slouží jako ochrana mozku právě před cizorodými látkami.

Luís Fernando Amato-Lourenço z berlínské Svobodné univerzity a brazilské Univerzity v São Paulu se svými kolegy prostudoval u 15 zemřelých čichové bulby, tedy oblasti mozku, kam přicházejí informace od čichových receptorů. U osmi z nich vědci zjistili v mozkové tkáni čichových bulbů částice a vlákna mikroplastů. Nejčastěji zastoupenou látkou byl polypropylen (PP), který se používá k výrobě obalů, textilií a různých součástek, například v automobilovém průmyslu. Částice mikroplastů objevené v mozkové tkáni měly velikost od 5,5 až po 26,4 mikrometrů. Zneklidňující výsledky v těchto dnech zveřejnil odborný časopis JAMA Network Open.

Badatelé jsou přesvědčeni, že objev mikroplastů v čichových bulbech potvrzuje význam těchto orgánů jako cesty pro cizorodé látky, které se dostávají z ovzduší až do mozku. Stále sice není jasné, jaké mohou být důsledky průniku mikroplastů do lidských tkání, pokud ale jde o hromadění těchto látek přímo v mozkové tkáni, rozhodně nejde o dobrou zprávu. Velmi pravděpodobně tím roste riziko zánětů a poškození mozkové tkáně. Navíc se zdá, že poškození v oblasti nosu a s ním souvisejících nervů bývá spouštěčem neurodegenerativních onemocnění.


Další články v sekci