Odborníci bijí na poplach: Na severu Grónska se rychle rozpadají šelfové ledovce
Vědci varují před dramatickým rizikem vzestupu mořské hladiny. Po zhroucení tří šelfových ledovců v Grónsku znějí poplašné sirény.
Na Zemi postupuje globální změna klimatu, které postupně ohřívá i oceány. Obzvláště zranitelné jsou šelfové ledovce, které v polárních oblastech ustupují a rozpadají se. Romain Millan z francouzského Národního vědeckovýzkumného centra CNRS a jeho spolupracovníci v těchto dnech publikovali ve vědeckém časopisu Nature Communications zneklidňující výzkum o šelfových ledovcích severního Grónska.
Millanův tým zjistil, že se zbývající šelfové ledovce na severu Grónska během posledních 40 let ztratily více než třetinu svého objemu. Tři z nich se dokonce kompletně zhroutily. Vědci varují, že by to mohlo mít dalekosáhlé následky, především pokud jde o vzestup hladiny oceánů.
Přirozené ledové hráze
Samotné šelfové ledovce na výšku mořské hladiny nemají vliv. Kdyby roztál veškerý mořský a šelfový led na Zemi, zvedlo by to hladinu světového oceánu asi o čtyři centimetry, především kvůli tomu, že tyto ledovce tvoří sladká nikoliv slaná voda.
Šelfové ledovce na severu Grónska i jinde ale fungují jako přírodní hráze, které brání sesouvání pevninských ledovců do oceánu. Když šelfy zmizí, pevninský led bude proudit do oceánu a tát mnohem snadněji než dnes. Pokud jde o severní Grónsko, zdejší šelfové ledovce zadržují nebo spíše zadržovaly pevninské ledovce, v nichž je tolik ledu, že by jejich roztátí podle vědců znamenalo vzestup hladiny oceánu asi o 2,1 metru.
TIP: Zběsilé tání: V Grónsku zmizely dvě miliardy tun ledu za jediný den
Ledovce v této oblasti přitom vědci dříve považovali za relativně stabilní, na rozdíl od jiných částí grónského ledovcového příkrovu, které začaly slábnout v polovině 80. let 20. století. Podle autorů studie ale začaly uvolňovat led v reakci na slábnoucí ledovcové šelfy, které zespodu tají vlivem oteplování oceánů. „Zjistili jsme velmi výrazný nárůst tání od roku 2000, který jednoznačně koresponduje s nárůstem teplot oceánů v této oblasti v tomto období. Například ledovec Zachariae Isstrom, který se uvolnil v roce 2003, téměř zdvojnásobil množství ledu, které vypustil do oceánu,“ tvrdí glaciolog Romain Millan.
Zelená země?
Dánský název „Grønland“ nebo anglický výraz „Greenland“ v překladu znamenají „zelená země“. Toto přízvisko je v dost velkém rozporu s realitou grónského zalednění. Tento název ostrovu s největší pravděpodobností přisoudil vikingský vyhnanec Erik Rudý, který se kolem roku 985 vylodil na grónském pobřeží. Záměrně líčil nově objevenou zemi v lepších barvách (doslova i v přeneseném smyslu) ve snaze přivábit sem další krajany a kolonisty z Islandu.