Obří antarktický ledovec zalil oceán u Jižní Georgie miliardami litry sladké vody

Satelity monitorující obří ledovec označovaný jako A68A, který se v červenci 2017 odlomil od antarktického ledového šelfu Larsen-C, roztál a zalil vody v okolí Jižní Georgie miliardami litry sladké vody

25.01.2022 - Stanislav Mihulka



Obří ledovec, označovaný jako A68A, se v červenci 2017 odlomil od ledového šelfu Larsen-C na Antarktickém poloostrově. Když vyrazil na svou čtyři tisíce kilometrů dlouhou pouť, představoval největší samostatný ledovec na Zemi. S rozlohou 5 719 kilometrů čtverečních byl šestým největším ledovcem ve známé historii.

Kolem Vánoc 2020 se ledovec A68A opět ocitl v hledáčku vědců, když se těsně přiblížil k britské Jižní Georgii. Mezi odborníky tehdy panovaly obavy o zranitelnost ostrovních ekosystémů. I to bylo jedním z důvodů, proč byl ledovec A68A pečlivě monitorován britskými odborníky Leedské univerzity, Centra pro polární pozorování a modelování (CPOM) a výzkumné agentury British Antarctic Survey (BAS), pomocí satelitních snímků a měření.

Příliv z ledovce

Data ze satelitů i místní měření naštěstí ukázala, že žádná katastrofa se alespoň prozatím nekoná. Podle vědců ztratil ledovec během své cesty podstatnou část své masy a nedošlo tak k nejhoršímu – pokud by ledovec uvízl na mořském dně, mohl by poškodit místní faunu nebo ovlivnit podmořské proudy a trasy mořských dravců. Podle glacioložky Anne Braakmann-Folgmannové z centra CPOM se ledovec vlivem tání ztenčil z původních 235 metrů na 67 metrů. V době, kdy dorazil k ostrovu, dosahovala jeho podvodní část hloubky 141 metrů, přičemž dno se zde nachází jen o devět metrů níž.

TIP: Antarktický „Ledovec Soudného dne“ se může zhroutit do pěti let, varuje americký glaciolog

Přestože ledovec nakonec do mořského dna nenarazil, úplně vyhráno ještě není. V těsné blízkosti ostrova z ledovce vyteklo do moře ohromujících 152 miliard tun sladké vody, což je ohromná porce nejen vody ale i živin. Pro představu, jde asi o dvacetinásobek množství vody v legendárním skotském jezeru Loch Ness anebo zhruba 61 milionů olympijských plaveckých bazénů. Zda bude dopad na místní ekosystém pozitivní, nebo naopak negativní, ukáže podle glacioložky Folgmannové až budoucnost.


Další články v sekci