Objev nejstarší keramiky kontinentu přepisuje historii Austrálců
Na ostrově Jiigurru u pobřeží Queenslandu objevili archeologové keramiku, kterou tam lidé vyráběli před 2-3 tisíci lety. Jde o objev daleko nejstarší keramiky v celé Austrálii.
Austrálci, původní obyvatelé Austrálie, osídlili toto území nejméně před 65 tisíci lety, hluboko v nejmladší době ledové. Vytvořili zde přinejmenším 250 jazykových skupin se stovkami dialektů a osvojili si celou dobu zajímavých nástrojů v čele s populárním bumerangem. Podle původních představ odborníků ale zůstávali na úrovni lovců a sběračů a před příchodem Evropanů se nedostali k pokročilejším vynálezům, jakým je například keramika.
Na ostrově Jiigurru (Lizard Island) u pobřeží australského Queenslandu nedávno došlo k významnému objevu, který podstatně mění tradiční představy o Austrálcích. Seann Ulm z australské Univerzity Jamese Cooka a jeho kolegové tam při archeologických vykopávkách narazili na keramiku, která vznikla mnohem dříve, než do Austrálie dorazili Evropané.
Keramika Austrálců
Archeologové na ostrově Jiigurru během dvouletého výzkumu vykopali šachtu, v níž hledali důkazy o dávném osídlení ostrova Austrálci. V tomto pátrání uspěli a našli pozůstatky škeblí a ryb, jimiž se lidé živili asi před 6 tisíci lety. Stejná šachta se stala místem i podstatně významnějšímu objevu.
„Méně než metr pod povrchem náš tým narazil na desítky keramických střepů, které jsou staré 2 až 3 tisíce let,“ popisuje Ulm. „Jde o objev daleko nejstarší keramiky v celé Austrálii.“ S podrobnostmi svého nálezu se vědci podělili v odborném časopisu Quaternary Science Reviews.
„Geologické analýzy materiálu, z něhož byla tato keramika vyrobena, ukazují, že šlo o lokální produkci z jílu a dalších přísad přímo z ostrova Jiigurru,“ vysvětluje Ulm. „Stáří této keramiky se překrývá s dobou, kdy lidé kmene Lapita na jihu Papui-Nové Guineje také prokazatelně vyráběli keramiku.“ Nový objev podle Ulma ukazuje, že dávní obyvatelé Austrálie se nevyhýbali kulturní výměně a nebyly jim cizí ani technologické inovace.