Novorozenci s dospělým mozkem: Mladé tilikvy za starými nezaostávají
Výzkum univerzity Macquarie z australského Sydney se zaměřil na ještěra, jenž má v češtině druhové jméno tilikva australská. Otázka, kterou si zoologové kladli, zněla: „Jak chytré jsou mladé tilikvy ve srovnání se svými staršími druhy?“
Problém vědce zajímal proto, že mladé tilikvy (Tiliqua scincoides) jsou od narození odkázány výhradně samy na sebe – rodiče je nechrání, ani se nestarají o jejich potravu. A zatímco dospělí jedinci jsou přes půl metru dlouzí a mohou se spolehnout na tlustou kůži a silné čelisti, mláďata jsou v zásadě vydána na pospas predátorům. Chytrost by se jim tedy od začátku jejich životní dráhy určitě hodila…
TIP: Lovec a kořist – Choutky největších ještěrů varanů komodský
Biologové Birgit Szaboová a Martin Whiting podrobili tucet dospělých ještěrů odchycených v přírodě (všichni byli nejméně dva roky staří) a šestnáct nedávno v zajetí narozených jedinců (ve stáří od 23 do 56 dnů) sérii testů, které měly ověřit jejich inteligenci.
„Ve všech testech obstály mladé tilikvy úplně stejně dobře jako ty dospělé. To ukazuje, že už prakticky od narození mají schopnost vyhodnocovat danou situaci na úrovni dospělého věku,“ komentovala výsledky testů Szaboová.