Novoguinejští korunáči: Největší mezi holubovitými

Korunáči patří do čeledi holubovitých, a proto jsou často při zjednodušení jejich taxonomie označováni jako holubi. I jejich pojmenování v angličtině lze doslova přeložit jako „holubi korunkatí“. Už samotná jejich velikost ovšem naznačuje, že se od „obyčejných“ holubů dost podstatně odlišují.

18.01.2023 - Marek Telička



Dnes jsou známy čtyři druhy korunáčů, které všechny žijí na Nové Guineji a několika okolních ostrovech. Jde o korunáče modrého (též je označován jako chocholatý, Goura cristata), korunáče novoguinejského (též červenoprsý, Goura scheepmakeri), korunáče vějířového (Goura victoria) a korunáče Sclaterova (Goura sclaterii), jenž je někdy stále považován za poddruh korunáče novoguinejského.

Někteří jedinci korunáče vějířového, který je právem označován jako největší z nich, přesahují délku 80 cm a hmotnost 3,5 kg. (foto: Shutterstock)

Všichni korunáči v dospělosti přesahují délku 70 centimetrů a hmotnost dvou kilogramů. Někteří jedinci korunáče vějířového, který je právem označován jako největší z nich, ovšem přesahují délku 80 cm a hmotnost 3,5 kg. Samci a samice jsou vzhledově prakticky stejní. Nejlépe se dají rozlišit v období námluv, kdy se samci svým družkám uklánějí a vydávají charakteristický zvuk „hoota-hoota-hoota“.

TIP: Zánik holuba stěhovavého: Proč vyhynul nejhojnější pták světa?

Korunáči žijí v houfech. Pomalu postupují podrostem a hledají potravu, která se skládá především z padaného ovoce, ale také semen a malých bezobratlých živočichů. Při vyrušení vylétají na větve, kde čekají, až nebezpečí pomine. Samci se někdy pouštějí do naznačovaných soubojů, při nichž jde o stanovení dominance. Dožívají se až 20 let.


Další články v sekci