Nová indická nosná raketa GSLV Mk.3 zvládla generálku pro let k Měsíci
Nejsilnější tahoun indického kosmického programu vynesl 3,5 tunový komunikační satelit
Geosynchronous Satellite Launch Vehicle Mark III (GSLV Mk.3) je nejvýkonnější nosná raketa indické vesmírné agentury ISRO. Trojstupňová raketa měří 43,4 metry, má hmotnost 640 tun a na nízkou oběžnou dráhu dostane 10 tun nákladu.
Ve středu 14. listopadu se raketa GSLV Mk.3 vznesla z kosmodromu Šríharikota, který leží na stejnojmenném ostrově v indickém státě Ándhrapradéš. Při tomto letu raketa úspěšně dopravila na geostacionární oběžnou dráhu vysoce výkonný komunikační satelit GSAT-29, vyvinutý agenturou ISRO.
Rekordně těžký indický satelit
Satelit GSAT-29 váží 3 423 kilogramů a stal se tak nejtěžším satelitem, jaký kdy na oběžnou dráhu dopravila indická nosná raketa. Pro Indii je to významný technologický úspěch a milník v národním programu dobývání vesmíru. Téměř třiapůltunový satelit bude poskytovat vysokorychlostní komunikační linky pro centra Village Resource Centre (VRC) v zemědělských oblastech Indie.
TIP: Ostrý test nové nosné rakety: Další úspěch indické kosmonautiky
Pro nosnou raketu GSLV Mk.3 to byl teprve druhý let na oběžnou dráhu. Mise rakety skončila naprostým úspěchem a momentálně nejvýkonnější indická nosná raketa potvrdila svoje kvality. Představitelé agentury ISRO prohlásili, že raketa GSLV Mk.3 je připravená pro intenzivní provoz. 30. ledna 2019 by měla vyrazit k Luně s misí Čandraján-2, jejíž součástí bude i modul pro přistání na povrch Měsíce.