Nová bioelektrická náplast chrání před rezistentními bakteriemi
Nově vyvinutá bioelektrická náplast chrání kůži pacienta před rezistentními bakteriemi i bez antibiotik či jiných léčiv.
Podle odborníků bude do roku 2050 množství rezistentních infekcí, proti nimž nebudou účinkovat dostupné léky, vyšší až o 70 procent. Vědci a lékaři se proto snaží vyvinout nové prostředky a léčebné postupy, které by pacientům poskytly pomoc v boji s rezistentními patogeny.
Američtí výzkumníci Chicagské univerzity a Kalifornské univerzity v San Diegu vyvinuli pozoruhodné bioelektrické zařízení, které pomocí slabých elektrických impulzů brání bakteriím na kůži pacienta, aby vytvářely nežádoucí biofilmy.
Elektřina místo antibiotik
Jde o vlastně náplast, která při určité kyselosti pokožky vysílá elektrické signály. Tyto signály omezují škodlivé působení bakterie Staphylococcus epidermidis, velmi běžného patogenu, který je zodpovědný za nemocniční infekce a přispívá k šíření rezistence bakterií vůči antibiotikům. Zmíněná náplast působí na bakterie pouze v mírně kyselém prostředí, které odpovídá podmínkám zdravé pokožky.
Elektrická stimulace omezuje aktivitu nebezpečných genů těchto bakterií a brzdí jejich růst, aniž by léčba spoléhala na antibiotika či jiná léčiva. Současně také omezuje nežádoucí vedlejší účinky užívání antibiotik, včetně dalšího rozvoje rezistencí. Bioelektrická náplast úspěšně prošla preklinickými testy na laboratorních zvířatech. Dokázala omezit o téměř 90 procent šíření patogenních bakterií na prasečí kůži. Výsledky výzkumu v nedávné době zveřejnil odborný časopis Device.
Nová technologie představuje významný pokrok v medicínském využití bioelektrických aplikací. Brzy by se mohla uplatnit v klinické praxi, například u pacientů s chronickými vředy anebo jako podpůrná technologie pro medicínské implantáty.