Nerealizovaný titul Hrdina SNP: Hrdina Sovětského svazu Ján Nálepka
Pro muže, kteří se při povstání nejvíc vyznamenali, mělo vzniknout zcela nové vyznamenání. Na udělení titulu Hrdina SNP bylo navrženo šest mužů, ale zůstává paradoxem, že polovina z nich se povstání vůbec nezúčastnila
Učitel Ján Nálepka (1912–1943) byl po vzniku samostatného slovenského státu mobilizován do armády a jako velitel roty se zapojil do bojů proti maďarské armádě na východním Slovensku i do tažení proti Polsku.
Seriál Nerealizovaný titul Hrdina SNP
Zasloužilí bojovníci (vyšlo 13. září)
Poslanec mezi povstalci Jan Šverma (vyšlo 20. září)
Kontroverzní bojovník Daniel Gonda (vyšlo 27. září)
Ľudovít Kukorelli v čele skupiny Čapajev (vyšlo 4. října)
Československý tankista Štefan Tuček (vyšlo 11. října)
Hrdina Sovětského svazu Ján Nálepka (vyšlo 18. října)
Výsadkář a styčný důstojník Michal Pavlovič (vyšlo 25. října)
V roce 1942 jako stotník pěchoty zastával velitelské funkce u Zajišťovací divize na území Běloruska. Přestože divize byla nasazena do protipartyzánské činnosti, on sám se aktivně snažil partyzánům pomáhat. Nakonec k nim spolu s několika dalšími příslušníky slovenské armády v polovině května 1943 i dezertoval, za což mu byl polním soudem vyměřen trest smrti.
Přestože dostal nabídku připojit se ke vznikající čs. vojenské jednotce v Sovětském svazu, rozhodl se setrvat u partyzánů. Stal se velitelem 1. čs. partyzánského oddílu v SSSR, se kterým okamžitě zahájil bojovou činnost. Vrcholem činnosti oddílu byla jeho účast na kyjevské operaci Rudé armády v listopadu 1943. Během bojů o městečko Ovruč padl dne 16. listopadu 1943 i Ján Nálepka. Za svou partyzánskou činnost získal nejvyšší sovětské vyznamenání a titul Hrdina SSSR.
Příště: Michal Pavlovič - výsadkář a styčný důstojník