Nejlepší přítel člověka: Více psů znamená méně zločinu, ukázala studie z Ohia
Psi podle sociologů skutečně přispívají k bezpečí v ulicích, ovšem zcela jiným způsobem, než bychom nejspíš čekali
Není těžké vyjmenovat celou řadu důvodů, proč jsou právě psi považováni za nejlepší přátele lidí. Odborníci nedávno přišli s dalším aspektem, který možná není zřejmý na první pohled. Američtí badatelé zjistili, že se stoupajícím počtem majitelů psů v sousedství, klesá v dané oblasti zločinnost. Psi vlastně opravdu bojují proti zločinu, není to ale přímo tím, že by fyzicky pronásledovali zločince.
Sociolog Nicolo Pinchak z Ohijské státní univerzity a jeho spolupracovníci jsou přesvědčeni, že souvislost mezi vlastnictvím psů a nižší zločinností je skryta v něčem jiném. Podle nich je klíčové, že psi nutí své majitele, aby s nimi chodili ven. Lidé jsou díky tomu více vidět na ulicích, což zužuje manévrovací prostor zločincům.
Hlídky pejskařů
Když je v určité oblasti více rušno, kriminální živly mají těžší život. Hůře hledají místo a čas, kde by se v klidu a nikým nerušeni mohli věnovat svým nekalým záměrům. Lidé, kteří se procházejí se psy, si všímají mnoha věcí a mohou tím pádem překazit řadu zločinů ještě předtím, než k nim dojde. Mnohdy také přispějí k dopadení pachatele.
„Lidé se psy jsou vlastně jako dobrovolné hlídky, které patrolují v ulicích,“ říká Nicolo Pinchak. „Mohou objevit případné problémy nebo podezřelé lidi. Takoví svědci mohou zločince v řadě případů odradit.“
TIP: Jak bojovat se zločinem? Sekáním trávníků a uklízením odpadků!
Pinchak se společně s kolegy podíval na data pro oblast města Columbus ve státu Ohio, včetně statistik zločinů, vlastnictví psů a sociologických výzkumů, které studovaly míru důvěry a sociální klima. Autoři studie upozorňují, že se jejich výzkum zaměřil jen na jediné město, kde navíc nemohou vyloučit různé faktory, které mohly ovlivnit jejich výsledky. Jejich závěry tedy bude nutné potvrdit podobným výzkumem v dalších oblastech. Zatím se ale zdá, že psi mají na situaci v okolí příznivý vliv. „V sousedství nevznikne důvěra a pocit bezpečí, když lidé nejsou na ulicích a nevidí, co se tam děje. A přesně tohle dokáží psi zařídit,“ vysvětluje Pinchak.