Nejčastěji si bereme půjčky v pondělí kolem třetí odpoledne
Statistika nuda je, má však cenné údaje – to už věděli naši předci a víme to i my. Jak jinak bychom zjistili, že nejvíce jsou občané České republiky lační po půjčkách hned zkraje týdne? Naopak v pátek a o víkendu zájem o půjčky rapidně klesá. Nejčastěji si bereme úvěry na vybavení domácnosti, což se mění v měsíci prosinci, kdy tyto půjčky vytlačují úvěry na vánoční dárky. Zajímají vás další statistiky? Čtěte dál!
Za rok 2016 jsme si půjčili téměř 4 000 miliard korun!
Ze statistik České národní banky vyplývá, že v roce 2016 jsme si půjčili neuvěřitelných 3 991 miliard korun. Největší položku (až 74 % všech úvěrů) tvoří bankovní hypotéky, které se tento rok dostaly na své historické minimum. V minulém roce jste si mohli sjednat hypoteční úvěr s průměrnou sazbou čítající 1,77 %. A u hypoték ještě chvíli zůstaneme. Jejich průměrná výše se za minulý rok vyšplhala na 2 034 199 Kč, přičemž nejčastěji jsme si brali hypotéku na koupi nového domu, které šlapala na paty hypotéka na výstavbu. O průměrných sazbách hypotečních úvěrů informuje také následující graf:
Podíl úvěrů v selhání v Česku dále klesá
Níže uvedený graf naopak informuje o podílu rezidentských domácností na celkovém objemu poskytnutých úvěrů. Červená linka značí, jak vysoký je podíl úvěrů se selháním. Ačkoli objem úvěrů postupně stoupá, počet úvěrů se selháním pomalu, ale jistě klesá. Jak jsme již zmínili výše, lidé si nejčastěji brali klasické spotřebitelské půjčky zejména na vybavení domácnosti. Z celkového objemu úvěrů činily tyto půjčky 221 miliard korun. Nejnižší spotřebitelský úvěr jste si mohli vzít s úrokem 10,08 % a nejoblíbenějším typem bankovního úvěru se stala osobní půjčka. Jejím prostřednictvím dluží zhruba jedna pětina všech dlužníků v České republice.
Úvěry domácnostem podle účelu (v mld. Kč) a podíl úvěrů se selháním (v %)
Více jak 3 miliony dlužníků
V České republice žije v současné době více než 3 miliony zadlužených osob. Každý zadlužený pak v průměru dluží již 1,33 milionu Kč. Na této smutné statistice se mimo jiné podepisuje také dostupnost kreditních karet i nebankovních úvěrů. Právě skrze kreditky dluží jeden z deseti Čechů. Poměrně neoblíbené jsou naopak půjčky mezi rodinou či známými. Jejich prostřednictvím si půjčuje zanedbatelných 8 % české populace. Bohužel možná i to je důvod, proč se neustále zvyšuje počet zadlužených mladých lidí i důchodců.
Nejvyšší dluh po padesátce
Z dostupných statistik také vyplývá, že lidé si začínají půjčovat již po dosažení plnoletosti. Nejde však o nijak vysoké částky. Dlužníci ve věkovém spektru do 24 let, dluží průměrně 8 000 Kč. Průměrný dluh se ale zvyšuje u osob mezi 25. a 34. rokem života, kteří dluží 19 000 Kč. Ještě horší je situace u třicátníků a čtyřicátníků, jejichž průměrný dluh se vyšplhal na 25 000 Kč. Bohužel této statistice kralují osoby v předdůchodovém a důchodovém věku, které dluží průměrně 28 000 Kč.
Nejvíce si půjčují Petrové na začátku týdne
Dle statistik společnosti PROFI CREDIT si nejvíce půjčujeme na začátku týdne. Oblíbeným „Dnem půjček“ je samozřejmě pondělí. Naopak v závěru týdne poptávka po úvěrech pomalu klesá. Nejvíce půjček si bereme před Vánoci. Bohužel není výjimkou, že tyto půjčky splácíme ještě na jaře. Ze statistik společnosti PROFI CREDIT dále vyplývá, že jmenovitě si nejvíce půjček berou Petrové, Jirkové a Jany a lidé narození ve znamení Býka. Průměrný věk žadatele o půjčku je 42 let a mezi žadateli o úvěr převládají svobodní lidé z Moravskoslezského, Středočeského a Ústeckého kraje. Nejméně půjček si naopak berou zrozenci ve znamení Vah z Karlovarského kraje a Vysočiny.
Připraveno ve spolupráci s novým nezávislým srovnávačem finančních produktů Bezvamoney.cz. Více informací ze světa financí na www.bezvamoney.cz.