NASA vyvíjí elektrodynamický štít proti lunárnímu prachu
NASA již 20 let pracuje na technologii elektrodynamického šítu, která pomocí elektrod a elektrických polí dokáže odstraňovat z povrchů velmi nepříjemný lunární prach. Uplatnění by protiprachový štít mohl najít v rámci misí Artemis.
Na Zemi si s prachem většinou dokážeme poradit. Na Měsíci nebo třeba na Marsu to ale je mnohem komplikovanější. Nejen že je lunární prach elektrostaticky nabitý a pro lidské buňky vysoce toxický, je také nesmírně ostrý, jako by jej tvořily skleněné střípky. Zrnka prachu na Měsíci totiž nejsou vystavena zvětrávání a působení sil pozemského prostředí, díky nimž je prach na Zemi zakulacený.
V Laboratoři elektrostatiky a fyziky povrchů Kennedyho vesmírného střediska NASA na Floridě, kterou vede Charles Buhler, vyvíjejí již od roku 2004 technologii elektrodynamického štítu proti prachu (EDS, Electrodynamic Dust Shield). Tato technologie využívá průhledné elektrody a elektrická pole k bezpečnému odstraňování prachu z rozmanitých povrchů kolísajícím elektrickým napětím, od solárních panelů a čoček optických zařízení až po skafandry astronautů.
Elektrická prachovka
Do vesmíru se elektrodynamický štít podíval poprvé v roce 2019. Na Mezinárodní vesmírné stanici ISS byl součástí experimentu Materials International Space Station Experiment 11 mission. Astronauti testovali, jak je elektrodynamický štít účinný u různých typů povrchů a letos se elektrodynamický štít konečně dostal i na Měsíc.
Když v letos v únoru dosedl na lunární povrch přistávací modul Nova-C americké společnosti Intuitive Machines, měl elektrodynamický štít instalovaný ve dvou čočkách kamerového systému EagleCam. Modul se po přistání překlopil a systém EagleCam nemohl pořídit zamýšlené snímky, operátorům se ale podařilo z elektrodynamického štítu získat data.
Letos na podzim by měl na Měsíc vyrazit přistávací modul Blue Ghost americké společnosti Firefly Aerospace, který bude mít na palubě také zařízení s elektrodynamickým štítem proti prachu. Pokud mise uspěje, Blue Ghost by měl přistát v Moři nepokojů (Mare Crisium), které se nachází na přivrácené straně, ale blízko okraje lunárního kotouče, jak ho vidíme ze Země.
Podle Charlese Buhlera by technologie EDS mohla představovat pomyslnou první obrannou linii pro zajištění delší lidské přítomnosti na Měsíci v rámci budoucích misí Artemis. Využití by mohla najít nejen při ochraně nástrojů, strojů a skafandrů, ale u malých součástí, jako jsou například nejrůznější těsnění, ucpávky a poklopy. To by mohlo astronautům ušetřit řadu starostí.